מענה ל־כיצד חגגו את חג הפסח יהודי עיראק בעבר הרחוק

ראשי פורומים הפורום העירקי הכללי כיצד חגגו את חג הפסח יהודי עיראק בעבר הרחוק מענה ל־כיצד חגגו את חג הפסח יהודי עיראק בעבר הרחוק

#6053
salman
מנהל בפורום

בס"ד

שלום רונית ותודה על מכתבך.
באתר שלנו את יכולה לשמוע את כל הפיוטים של החג וקריאת ההגדה בנעימות המיוחדות של יהודי עירק ואנחנו ממשיכים במסורת זו עד היום.
להלן כמה אפיונים שונים מעדות אחרות בערב פסח:
את הביצה נוהגים יהודי עירק לאכול אחרי מה נשתנה לפני עבדים היינו.
את המצה של האפיקומן מנהגנו לקשור לילד הכי קטן שבמסובים בליל הסדר. אין אצלנו את המשחק של החבאת האפיקומן וכו'.
לפני שאומרים מה נשתנה וכו' יוצאים כמה מהמסובים עם כריות עליהם ועומדים בחוץ לפני הדלת ואז שואלים אותם המסובים: מניין ג'יתים? זאת אומרת מהיכן הגעתם? ואז הם עונים: ממצרים. ואח"כ שואלים אותם: וויין רייחין? לאן אתם הולכים? ואז הם עונים לירושלים. ואיש זוואדכום? ומה היא הצידה שלכם? ואז כולם יושבים ואומרים: מה נשתנה וכו'.
את כל הקטעים אומרים גם בלשון הקודש וגם בערבית. ויש לנו הגדה של פסח לכל המסובים עם התרגום לערבית כתוב באותיות לשון הקודש.
אפשר לשלוח לך הגדה כזו אם תרצי.
החרוסת שלנו עשויה ממיץ תמרים שהרתיחו אותם עם סוכר וסננו אותם בתוך כיס בד. המיץ הזה נקרא: חילייק. ולמיץ הזה מוסיפים אגוזים ובוטנים טחונים גס. זכר לטיט של מצרים.

מקפידים לקרוא את ההגדה עד סופה לאחר הארוחה העיקרית ואכילת המצה. ואח"כ שרים שירים ופיוטים של פסח כמו הפיוט: מלך גואל ומושיע ונכון לבו ועוד. וקוראים מגלת שיר השירים. וכך מסיימים בערך בחצות הלילה.

בברכה
חיים סלמן
מנהל האתר

 

אהבת? נא שתף עם חבריך! בברכה, חיים סלמן
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest