חכם אלישע נסים בן חכם ששון ע"ה


בס"ד

תולדות חייו של חכם אלישע נסים בן חכם ששון ע"ה. נפטר ז"ך באדר ב' התרנ"ה. זיע"א.

חכם אלישע נסים ח' ששון ע"ה. ראב"ד מקודש. הדוד של חכם ששון משה דנגור ע"ה אחי אביו, חמיו של חכם משה יהושע ע"ה. והוא היה גם רב ראשי. והיה לו ישיבה בבית המדרש הנקרא על שמו ותלמידיו רבנים גדולים ומפורסמים. הוא היה רבו של רבי ומורי חכם ראובן יוסף בלבול ע"ה. והוא מסר עצמו על קדושת ה' בעת קבורת רבנו הגדול עבדאללה סומך זיע"א. והוא עמד מול שונאי ישראל ונכנס לבית הסוהר ולא הסכים להשתחרר עד שתבא הודעה מהבירה קושטא בשחרורו במאמר המלך. ולבסוף הוכיח את צדקתו לעיני כל העמים ויצא לו שם גדול בכל העולם. והיה לו כבוד גדול אצל המלך עבד אל חמיד. וכשהיה שולח לו מברק חגיגה היה מחזיר לו תשובה מה שלא היה עושה כן לשאר אנשים. וכשהודח הצר הצורר מבגדאד על פי מאמר המלך, היה צועק כל הדרך ואומר: אך יושע אך יושע, ר"ל וי ממך אלישע מה שעשית לי להדיחני. וכשנתמנה הצורר הנז' בדמשק, נהפך לאוהב היהודים והציל אותם מכמה עלילות.

הוא חיבר כמה שיטות על הש"ס וגם פסקי הלכות על הש"ע אורח חיים ונדפסו ע"י מור חמי בהמאסף על יד על יד. וכשמת, הספידו מורנו הרב יוסף חיים ע"ה בלשון הפסוק: הגדולות אשר עשה אלישע – וגעו כל העם בבכיה.

הוא היה שליח צבור בבית הכנסת מנשה והיה לו קול ערב עד כדי כך שאפילו הערבים היו באים לשמוע את קולו כשהיה מזמר בנעימות בבית הכנסת. נפטר יום ז"ך באדר ב' התרנ"ה. זיע"א.

אהבת? נא שתף עם חבריך! בברכה, חיים סלמן
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *