חכם אברהם בן משה הלל ע"ה

חכם אברהם בן משה הלל ע"ה

חכם אברהם בן משה הלל ע"ה

בס"ד

תולדות חיו של חכם אברהם בן משה הלל ע"ה. נפטר ביום י"ז בטבת שנת התר"ץ. זיע"א.
בס"ד

חכם אברהם בן חכם משה הלל ע"ה חי בשנים התק"ץ-התר"ץ (1920-1820). נולד לאביו חכם משה ולמד תורה אצל חכם עבדאללה סומך.

הוא היה דיין אב בית דין. שלש פעמים התבקש לכהן כחכם באשי של בגדאד. בשנת התרמ"ד התמנה למלא מקומו של החכם באשי חכם אלישע דנגור ע"ה בעת שהיו אנשים מתנגדים להמשך כהונתו. בשנת התרמ"ו התפטר חכם אלישע ממשרתו מחמת זקנותו, ומאותה שנה התרמ"ט שוב נקרא חכם הלל לכהן במקומו.

הוא חתם בהקדמת רבני הב"ד הצדק בספר זבחי צדק כאב בית דין. הוא היה ענותן כהלל. גם לעת זקנתו נתמנה לרב ראשי על כורחו שלא בטובתו. והיה בעל תורה. והיה לו שכל זך ותופס במהירות. והמשיך במשרתו כרב ראשי עד מלחמת העולם הראשונה, שאז נאלצו להביא רב ראשי מקושטא לאור קשיי העניינים בממשלה.

מספר חכם משה יהושע ע"ה: אני זוכר כי פעם הלכתי להבחן אצלו ולקחת ממנו תעודת רבנות כדי להיפטר מעבודת הצבא כנהוג אז. והוא פתח לי בשו"ע א"ח ה' שבת סימן של"ד שמדבר בענייני דליקה שנפלה בשבת. ובני ביתו כשמעם דברי שאני מסביר, אז הקפידו על זה והפצירו בו לבחון אותי בסימן אחר והוא לא הסכים וביקש ממני שאמשיך לבאר דוקא סימן זה. והשיב להם שאין להקפיד בדברי תורה. ולבסוף נתן לי את תעודת הרבנות. ואישר את חתימת שבעת הרבנים אשר חתמו לי על התעודה. ויש אצלי חתימתו עם חתימות שבעת הרבנים.

קודם חג השבועות בשנת התרע"ד, קודם מלחמת העולם הראשונה, הלך לממשלה כדי לקחת רשות ליהודים המשרתים בצבא לבוא הביתה בחג הנזכר. והמושל הצבאי השיב לו כי לא יוכל להרשות להם כי יש מאמר מלכות שהצבא הוא במצב בכן. והוא היה זקן בן 80 שנה. התחיל לשפשף בזקנו הלבן והמסולסל כאילו רצה להגיד לו: עשה למען הזקן הזה. ואז המושל הצבאי נאנח ולא השיב פניו ריקם. ואמר לו בפירוש שהוא מוכרח לישא עליו את האחריות הזאת. והרשה לכל היהודים ללכת הביתה בחג השבועות. ובא לביתו שש ושמח על ההצלחה הזאת. הוא נפטר בי"ז בטבת בשנת התר"ץ בן מאה שנה. יהי זכרו ברוך.

נכדו חכם יעקב משה הלל שליט"א מכהן כראש ישיבת "אהבת שלום" בירושלים ת"ו.

 

אהבת? נא שתף עם חבריך! בברכה, חיים סלמן
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *