ששון אברס ע"ה הספר

 

 

בס"ד

תולדות חייו של הספר ששון אברס ע"ה שנפטר ביום כ"א באדר התשס"ז.

בס"ד

באמצע רחוב קנאי הגליל, ישנו מרכז מסחרי קטנטן, מבנה חד קומתי, ובו מספר חנויות של בגדים ומספרות. החנויות קיימות כבר מימי הקמתה הראשונים של שכונת גוננים, ודורות רבים של תושבי הרחוב והשכונה קנו או הסתפרו שם.

מי מאיתנו לא הכיר ואהב את ששון הספר? מי לא סופר לראשונה במספרי הפלא שלו וזכה לשמוע את ספוריו משובבי הלב והנפש?

ששון היה מהספרים שידע הכל על כולם, וכולם פתחו את לבם וספרו לו את ספוריהם. הוא ידע לדבר עם הקטנטנים בנעימות ובלי שהם הרגישו כבר היו מסופרים. אדם מקסים ונדיר היה ששון.

לפני כחודשיים נפטר ששון הספר בשיבה טובה, ולכל אלו שלא הכירו את האיש, הרגשנו חובה לספר את ספורו.

ששון אברס ע"ה נולד בשנת 1921 בעיר עמאר'ה שבעירק ( בין בגדד לבצרה) למשפחה מרובת ילדים, שירת בצבא הבריטי ונלחם בעיר פלוג'ה שעל גבול אירן. בשנות ה-40 עסק בהברחת נשק עבור המחתרת היהודית. עלה ארצה בשנת 1950 עם אשתו מסעודה וילדיו הצעירים למעברת תלפיות – שם גרו באוהלים ובצריפים. בשנת 1954 פתח את המספרה יחד עם אחיו דוד, בקטמון ג', ברחוב קנאי הגליל 9, כשהמקום היה עדיין ללא חשמל וללא כביש במשך שנים!

במשך כשנתיים איפשר ששון להשתמש במספרה שלו כבית כנסת בחגים ובשבתות, במטרה לסייע לתושבי השכונה שהיו מעוניינים להתפלל בטרם הוקמו בתי כנסת באזור, ואף תרם ליסוד בית הכנסת "בית יעקב".

בשנות החמישים היה לעזר בהצלת בחורות יהודיות שהתחברו עם בחורים ערביים בכפרים שמסביב. ועוד ספור מרגש: על פי עדותה של זיוה לבית דרור: לפני ארבעים שנה עלה באש בית ברחוב אלעזר בן יאיר הסמוך ךמספרה. לשמע הצעקות, מיהר ששון וטיפס על צינור המים לקומה השניה והוציא במהירות מן הלהבות, דרך המרזב, 3 ילדים בני שנתיים ושלש ותינוק ממשפחת צור שהוריהם לא היו בבית, ומסר אותם בזה אחר זה לידיה של מרים דרור ע"ה שגרה בקומה שמתחת לדירה הבוערת, וסייעה אף היא להציל את הילדים.

ששון אף סייע במתן בסתר לרבים מנזקקי השכונה יחד עם חכם יהושוע ע"ה.

ביום הלווייתו של ששון ע"ה, על קיברו, התגלה שהוא תמך כספית ובאופנים אחרים במשפחה רבת נפשות עד שילדיה גדלו והתחתנו – זה סיפר אבי המשפחה שבא לספוד לששון ולספר את ספורו.

כמו כן היה ששון ידוע כשדכן ששידך בין בני זוג ורבים הקימו בתים למופת. וכן עסק בהשכנת שלום בין שכנים או בני זוג שהסתכסכו.

אל המספרה של ששון הגיעו דורות רבים של אנשים מאותה משפחה. הוא נהג לקחת תשלום סמלי בלבד עבור תגלחת ממעוטי יכולת ומעולם לא הלבין פני איש. הרגשנו צורך להספיד את ששון באמצעות העתון. ששון הנהדר שהיה אוהב את הבריות ואנו גאים בו. תנחומינו למשפחתו, לידידיו הרבים וכן לתושבי גוננים המורחבת שאהבו את האיש הזה מאוד.

הערת מנהל האתר: ששון אברס ע"ה היה ספר עוד בעירק וסיפר את מור אבי ע"ה שנפטר בשיבה טובה בגיל 82. סיפר את כל בניו של מור אבי ע"ה. וסיפר את הנכדים של מור אבי ע"ה. היה נעים הליכות ומוציא מהלב לכל המסתפרים את בעיותיהם ששחו לו בחפץ לב את בעיותיהם. ולכל אחד היה נותן עצה טובה מה לעשות לשפר את המצב. כאשר נפטרה אמי ע"ה היה מוכן לבוא אלינו הביתה ולספר את כולם לאחר השלושים וחסך לנו את ההליכה אליו. ששון היה מתקדם עם התקדמות הטכנולוגיה. בימים הראשונים סיפר את האנשים במכונות תספורת ידניות. ולאחר מכן עבר למכונות חשמליות עם ראשים מתחלפים. הסתפרו אצלו גם אנשים גדולים ורבנים מפורסמים.

נפטר ביום כ"א באדר התשס"ז 11.3.07 יהי זכרו ברוך.

אהבת? נא שתף עם חבריך! בברכה, חיים סלמן
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *