שרה אמנו ע"ה

 

 

בס"ד

תולדות חייה של שרה אמנו ע"ה. זיע"א.

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשיתשמה הראשון של שרה היה שרי. היא נישאה לאברם עוד כשגרו באור כשדים, והצטרפה למסע המשפחתי של משפחת אברם אל ארץ כנען. המשפחה לא הגיעה במסע זה לארץ כנען אלא נעצרה בחרן. בגיל 65, הצטרפה שרי אל מסעו של אברם אל הארץ אשר יראה לו האל, ארץ כנען. למסע זה לוקחים עמם שרי ואברם גם אנשים נוספים שהצטרפו אליהם בחרן, ביניהם לוט, אחיינו של אברם, ואת רכושם. בארץ כנען נסעה פמיליתו של אברם משכם בצפון, דרומה לאזור בית אל, ומשם – לנגב.
[עריכה] מצרים
רעב בארץ הוביל אותם למסע למצרים. אברם חשש שחייו יהיו בסכנה במצרים בגלל יופיה של שרי, וביקש ממנה לומר למצרים שהיא אחותו. חששו של אברהם התקיים – פרעה, מלך מצרים, לקח אותה והביא לאברם מתנות רבות עבורה. צרות שונות החלו לפקוד את פרעה וביתו עד שהבין כי שרי היא אשתו של אברם, כעס על אברם, החזיר לו את שרי ושלח אותו. המשפחה נדדה חזרה לנגב ולאזור בית אל, שם נפרדו אברם ושרי מלוט.
[עריכה] לידת ישמעאל
במהלך המסע, הבטיח האל את ארץ כנען לאברם ולזרעו. כששרי הגיעה לגיל 75 היא התיאשה מללדת ונתנה לאברם את שפחתה הגר, כדי להיבנות ממנה, בהתאם למנהג העתיק לפיו כאשר לאישה העיקרית אין בן היא יכולה לתת את אחת משפחותיה לבעלה והבן שהשפחה תלד ייחשב כבנה.

הגר הרתה והחלה לזלזל בשרי. שרי התלוננה עליה לאברם ואברם החליט לא להתערב. שרי עינתה את הגר עד שזו ברחה. לאחר חזרתה של הגר נולד להגר בן- ישמעאל. כשהיה ישמעאל בן שלוש עשרה, נגלה האל אל אברם ואמר לו שההבטחה שהבטיח לו, שיהיו לו צאצאים רבים ולהם תהיה הארץ, תתקים בבן העומד להיוולד לשרי, יצחק, ולא בישמעאל. אברם מתקשה להאמין ומבקש שתתקיים ההבטחה בישמעאל, והאל חוזר ומדגיש כי ההבטחה תתקיים ביצחק. במקביל, משנה האל את שמותיהם של אברם ושרי לאברהם ושרה. באחד הימים הגיעו שלושה אנשים להתארח אצל אברהם ושרה, ואמרו לאברהם שיהיה לשרה בן שנה לאחר מכן. שרה צחקה בלבה על הדבר, וזו אחת מהסיבות לשמו של הבן.
[עריכה] גרר
בינתיים החריב האל את סדום, ואברהם, שרה וכל משפחתם נדדו שוב דרומה, אל ארץ גרר. בארץ גרר שוב אמר אברהם על שרה שהיא אחותו, שוב נלקחה שרה אל בית המלך- אבימלך שמו, שוב העניש האל את המלך וביתו. הפעם צרף האל גם אזהרה לאבימלך, בחלום, ומנע ממנו לגעת בשרה. אבימלך החזיר את שרה לאברהם, נתן לאברהם ושרה מתנות והזמין אותם לגור בארצו. אברהם התפלל לבריאותם של אנשי בית אבימלך, ובמיוחד על נשיו שהפכו עקרות, והאל נענה לו והן ילדו.
[עריכה] הולדת יצחק
שרה ילדה את יצחק בשמחה ובפליאה, במועד המובטח, כשהייתה בת תשעים. כדי להבטיח את מקומו של יצחק, ביקשה שרה מאברהם לגרש את הגר וישמעאל מביתם בטענה שהיא לא רוצה שישמעאל יירש את אברהם ולא ישאיר ליצחק. אברהם הצטער על כך ושאל עצה מהאל, אך האל אמר לו לשמוע לכל מה שאומרת לו שרה, והגר אכן מגורשת למדבר.
[עריכה] מות שרה

קבורת שרה, גוסטב דורה
שרה אמנו מתה בגיל מאה עשרים ושבע בקרית ארבע (חברון), ונקברה במערת המכפלה בשדה שקנה אברהם למטרה זו מעפרון החתי.
[עריכה] שרה במדרש
שמה של שרה- מלשון ראיה (כמו "שורו הביטו וראו"). יש שמזהים את שרה עם יסכה, אחותו של לוט, בתו של הרן, אחייניתו של אברהם, משום ששרה הייתה נביאה היא סכתה (הביטה) ברוח הקודש, או מפני שהכל היו סוכים ביופיה. על רקע פירוש זה אפשר להבין למה אברהם אמר לאבימלך ששרה היא באמת אחותו מאב אך לא מאם. על אחרית ימיה של שרה מספר הכתוב בבראשית רבה שהייתה כבת מאה, אך יופיה היה כשל בת עשרים וחטאיה כשל בת שבע (כלומר, נקיה מחטא), מדרש אותו מצטט רש"י בפירושו.

התכונות המיוחסות לשרה אמנו במדרש הן שפע, פריון ונתינה. בתורה מסופר עליה שהייתה פוריה בגיל מבוגר ושעזרה לאברהם להכין אוכל לאורחים. המדרש מוסיף ומספר שבמשתה לכבוד הולדתו של יצחק שרה הניקה גם את ילדי האורחים, כהוכחה לכך שהיא אכן פוריה למרות גילה המופלג. כל ימיה של שרה האוהל היה פתוח לרווחה וענן מצל עליו, ברכה הייתה שרויה בעיסה ונר היה דולק באוהל משבת לשבת.
[עריכה] יחסי שרה ואברהם
המדרש ממשיך את הקו שנראה בבירור בתורה, ובונה את דמותה של שרה כאשה עצמאית, שבמקרים מסוימים אף עולה על בעלה ביכולת הרוחנית והנבואית. המדרש מתבסס על תמיכתו הבלתי מסויגת של האל בבקשותיה של שרה מאברהם, ומייחס זאת לכוח הנבואי של שרה. על פי המדרש, עוד בחרן גיירה שרה את הנשים שהצטרפו לפמליתה, בזמן שאברהם גייר את הגברים.
[עריכה] יחסי שרה והגר
פרשנים רבים תהו על העינויים שעינתה שרה את הגר. חלקם הצדיקו את שרה בטענה שהגיעו לה עינויים אלו בגלל שביזתה את שרה, או שלא היו אלה עינויים באמת, אלא ששרה המשיכה להתייחס אל הגר כשפחה, בעוד בעיני עצמה נחשבה הגר לאשת אברהם. הרמב"ן אומר ששרה חטאה בענותה את הגר ולכן נענשו צאצאי שרה בלידתו של ישמעאל וצאצאיו שירצו לענות את עם ישראל בעתיד.
[עריכה] מות שרה
לפי המדרש, שרה נקברה במערת המכפלה לאחר שאברהם זיהה אותה כמקום קבורתם של אדם וחוה.

אהבת? נא שתף עם חבריך! בברכה, חיים סלמן
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *