ספר מקבציאל של רבנו יוסף חיים ע"ה

רבנו יוסף חיים ע"ה בעל הבן איש חי

רבנו יוסף חיים ע"ה בעל הבן איש חי

בס"ד

גולשים יקרים!!!

רבנו יוסף חיים ע"ה בעל הבן איש חי כתב בספרו "בן איש חי" כמה וכמה פעמים "בספרי הקטן מקבציאל" ואיש לא ראה ספר זה מימיו.

ועתה נתגלגל הדבר וחכם יוסף חיים מזרחי הי"ו המוציא לאור של סידור "עוד יוסף חי" מצא כתבי יד של רבנו שהיו בידי אדם אחד שלא ידע מה ערכם. אנא כנסו ללינק הבא וסייעו בידי המוציאים לאור ככל יכלתכם.

http://u.cs.biu.ac.il/~yedidya/Mekavtsiel/

 

ולשאלת רבים היכן היה ספר זה, הנה ידוע כי בזמן פטירתו של רבנו בתוך הבלבול הנורא שהיה שם נכנסו אנשים לביתו של רבנו יוסף חיים ולקחו מכל הבא ליד, יש שלקחו פנקס אחד [הרב היה כותב בפנקסים ממוספרים, ופעמים רבות מציין שבפנקס "נַמְרָה" [בערבית מספר] פלוני האריך בזה], ויש שקרעו דפים מתוך הפנקס, ואף מה שנותר והעלה אותם נכדו הג"ר דוד חיים זצ"ל, היו לו מכרים וחברים שנתן להם בהשאלה מכתי"ק של רבנו יוסף חיים והם לא החזירום לעולם… ואף מה שנותר בביתו, נכנסו אנשים בימי השבעה לביתו וגנבו מכל הבא ליד. זו הסיבה שמסתובבים בעולם כתי"ק של רבנו אצל סוחרי עתיקות.

ובכן, הסיפור שלנו אולי שונה, לפני כשלשים שנה נאמר לי (ע"י מתווך וסוחר עתיקות) שהוא מכיר אדם תושב חו"ל שיש בידו כת"י של הספר "בן איש חי", האמת שלא האמנתי לו ומה גם שלא שיערתי שאזדקק לו א�י-פעם, אבל חזקה על ה"חי" שלא נשכח מהלב, וכעבור שלשים שנה, השתא הכא, כאשר אנכי הקטן וידידי ואהובי מזכה הרבים אשר שם ימים ולילות להוצאת ספרי רבנו יוסף חיים רבי ישועה סאלם יצ"ו  סיימנו בחסדי שמים את עריכת הספר החשוב "בן איש חי" ו"עוד יוסף חי" ו"ידי חיים" מנוקד בתכלית הניקוד (כשיטת חכמי הספרדים), עם ציונים ומקורות לאלפים ורבבות, ועם הגהות נפלאות מחכמי הדורות (כמובן, הכל נעשה בהרשאה מאת נכד רבנו הג"ר דוד חיים זצ"ל בחיים חיותו), בא בדעתי להתקשר לאותו אדם שאמר לי זאת ולהגיה את הספרים הנזכרים מכתי"ק של רבנו, ובאמת כעבור זמן לא קטן הביא עמו את כתב היד והראני אותו, אבל אמר לי: "תשמע, היהודי הזה שכתב היד בבעלותו, הוא לא מוכן למכרו בשום צד ואופן שבעולם, מקסימום – בגלל הכרת הטוב אליך – יתן לך תמורת תשלום לצלם", בכל זאת אמרתי לא אפסיד, ישבתי עמו כשעה ועברתי על כתב היד מלמעלה, עיני קלטה קטע ארוך שמוכר לי תוכנו ב"בן איש חי" (פרשת לך לך סעיף יא-יב), פתחתי את ה"בן איש חי" (שם) ושם הוא כותב "שיעור הטלית גדול הוא … ובסה"ק מקבציאל הבאתי דברי רבינו האר"י ז"ל" וכו' – ואכן כל הדברים נזכרו בכתב היד, ושוב ראיתי קטע ארוך שמוכר לי תוכנו ב"בן איש חי" (פרשת וישב סעיף ט), פתחתי את ה"בן איש חי" (שם) ושם הוא כותב "ובסה"ק מקבציאל הבאתי דבריו וישבתי דקדוק דברי רבינו ז"ל על נכון" וכו' וכו' – ואכן כל הדברים נזכרו בכתב היד, המשכתי עוד מעט (כשלוחצים אותי לסיים) ושוב ראיתי קטע ארוך שמוכר לי תוכנו ב"בן איש חי" (פרשת חיי שרה סעיף יא), פתחתי את ה"בן איש חי" (שם) ושם הוא כותב "ובסה"ק מקבציאל נסתפקתי אם אין לו אלא כוס אחד בלבד" וכו' וכו' – ואכן כל הספק הזה והשקלא וטריא נמצא בכתב היד. יש לי עוד ראיה להשערתי זאת, אבל לא כאן המקום.

הגעתי למסקנה כי קונטרסים אלו הם הספר "מקבציאל" ורבנו קראו כן כי בו הוא קיבץ את כל פסקי ההלכה שהעלה, חלקם בקצרה וחלקם בארוכה, חלקם הדפיס ב"בן איש חי" וחלקם ב"עוד יוסף חי", וחלק גדול עדיין לא נדפס.

לא היה קץ לשמחתי על הזכות שנתגלגלה לידי לגלות דברים אלו, לא יכולתי לעצום את עיני בלילות מרוב התרגשות.

נגשתי עם זה לג"ר יעקב חיים סופר שליט"א לשמוע את דעתו, ואמר לי "כי אכן הדברים נראים אמיתיים, ואפשר שהוא מהדורה קמא, אבל קשה לי להחליט זאת לבד, לפי דעתי תיגש לחכם עובדיה יוסף". אלו דבריו בדיוק. לבינתיים נגשתי גם למרן רה"י הג"ר משה צדקה שליט"א, ואף הוא אמר כדברים האלו, והוסיף "תיגש לחכם עובדיה שישמע אותך הוא ישמח מאוד". אכן זכיתי וידידי הרב צבי חקק הי"ו קבע לי פגישה אצל הרב. הרב קרא את מה שהעתקתי מכתב היד שמע שאל וחקר והורה: "טוב מאוד… כמה יגיעות יגע רבנו יוסף חיים עליו השלום עד שכתב דברים אלו, מצוה גדולה לרכוש העתק מכתב היד וזה נחשב למצות פדיון שבויים ממש, אני אכתוב לך המלצה"…

מדובר בארבע עשרה קונטרסים (פנקסים כמו שאמרנו) כשכל פנקס הוא פרשה אחת או חלק ממנה, אין סדר לפרשיות, ישנם הרבה מחיקות ותיקונים של רבנו, סה"כ ישנם בערך 300 דפים כתב יד.

דא עקא, כי אותו אדם רצה כסף רב על מנת להרשות לנו לצלם את כתב היד, לאחר דין ודברים הגעתי איתו להסכמה על 400.000 ¤ תוך חודשיים. רואה אני חובה לעצמי לגייס סכום זה על מנת שנזכה להדפיס את כל הדברים הכתובים שם, וכמו שפסק מרן ש"יש בזה מצות פדיון שבויים ממש", והרבנים הגאונים בירכו את העוזרים והמסייעים שיזכו לכל מילי דמיטב, אכי"ר.

תוכנית מנויים

כל התורם 650 ¤ ירשם שמו בשורה אחת בספר, ויקבל את הספר לביתו חינם!

בברכת להגדיל תורה ולהאדירה

הצב"י מזרחי יוסף חיים יצ"ו

מהדיר סידור "עוד יוסף חי"

לתרומות: בבנק הדואר, מספר חשבון 2475853. או ת.ד. 6916 ירושלים.

לפרטים נוספים: 0504-17-95-17 או במייל: 5382016@GMAIL.COM

***

The manuscript of the lost book Mekavtsiel of Rabbi Yossef Chaim which is mentioned many times in his famous book Ben Ish Chai was recently found!

The manuscript is offered for 400,000 Shekels. Help us redeem it!

For further information use this email address (English) or this one (Hebrew).

For a contribution of 650 Shekels your name will be printed in one line in the book and you will get a free copy to home!

חיים סלמן

מנהל האתר

אהבת? נא שתף עם חבריך! בברכה, חיים סלמן
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

4 תגובות על הפוסט “ספר מקבציאל של רבנו יוסף חיים ע"ה

 1. וואו, מדהים
  מעניין איך הם הגיעו לחומר הזה?
  האם זה התגלגל לידיים שלהם דרך הצאצאים של הבן איש חי עצמם?

  • בס"ד
   יכול להיות. העיקר כל הזמן שאלנו מה זה הספר הזה? ועכשיו זה נמצא. צריכים לסייע הרבה בהוצאתו לאור.
   חיים סלמן
   מנהל האתר

 2. יוסף חיים מזרחי היקר!!
  אשריך ואשרי חלקך איזה סידור טוב הוצאת לאור מדוקדק וברור ללא כל מיני "תיקונים" למיניהם אלא רק ע"מ להגדיל תורה ולהאדירה להוציא סידור על פי דעת רבנו הבן איש חי זצ"ל וכן הסםרים הברורים מכל טעות שהוצאת עם ידידך הרב ישועה סאלם ה"ו המשיכו כך ויהי"ר שנזכה לראות פני משיח צדקנו אכי"ר

  • בס"ד
   אכן מגיע לחכם יוסף חיים מזרחי הי"ו כל המחמאות על הסידור שלו. הסידור הזה משמש אותי כספר לימוד בקורסים שאני נותן בלשון הקודש.
   שים לב בבקשה שפתחנו פורום באתר שבו אפשר להעלות כל מיני נושאים בענייני האתר. נשמח אם תשתמש בו.
   שבת שלום וכל טוב
   חיים סלמן
   מנהל האתר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *