נסים סלמן ע"ה המוסיקאי הגדול נגן הקנון והעוד

נסים סלמן ע"ה נגן הקנון הידוע והמוזיקאי הגדול

נסים סלמן ע"ה נגן הקנון הידוע והמוזיקאי הגדול

בס"ד

תולדות חייו של אחי היקר, נגן העוד והקנון, נסים סלמן בן סלימה ע"ה.

נלב"ע ביום י"א בשבט התשס"ט. תנצב"ה.

אחי היקר נסים סלמן (בצון) בן סלימה ע"ה נולד בעירק בשנת 1939 ועלה ארצה עם כל משפחתנו בעליה הגדולה של יהודי עירק בחנוכה שנת 1950 .

המשפחה עברה תלאות רבות בארץ ועברה ממקום למקום, משער העליה לפרדס חנה ואח"כ לבאר שבע עד שהגענו למעברת מקור חיים בירושלים עיר הקודש תובב"א.

בשנת 1955 עברנו לשיכון בשכונת הקטמונים, דירה בת שני חדרים בלבד בשביל משפחה כה גדולה. בשנת 1966 התחתן נסים עם רעיתו מרים בת פורטונה ע"ה וממנה נולדו לו הילדים: הבת הבכורה והיפה אביבית שתחי',עזרא (עוזי) הי"ו ושמואל הי"ו. מרים ע"ה שהייתה אימא נאמנה לילדיה ועבדה קשה לגידולם נפטרה בגיל צעיר. תנצב"ה.

משפחתנו הייתה משפחה מוזיקלית וביתה היה מלא בכלי נגינה. נסים ע"ה נמשך מקטנותו לכלי המזרחי הידוע קנון. בהיותו עוד ילד, לקח קבקב של עץ ונעץ בו מסמרים ומתח חוטי חשמל ביניהם ונגן בו. לימים בארץ הצליח לבנות קנון שלם אמיתי שכל חלקיו יוצרו על-ידיו ואף ניגן בו בהופעותיו.

נסים ע"ה התקדם בנגינה על הקנון וגם בנגינה על עוד התקדם מאוד עד שהיה לאחד מנגני העוד הידועים. הוא הופיע באירועים רבים יחד עם האחים האחרים במשפחתנו: מרדכי (מורד) סלמן (בצון) ע"ה שהוא נגן כינור וזמר ידוע עוד מעירק, אברהם בצון ע"ה שהיה נגן כינור וזמר ידוע בשירים עירקיים ואחרים, שפיק סלמן ע"ה שעבד ברשות השידור ונגן על עוד וכינור ושר שירים שונים. כמו כן השתתפו בתמידות בלהקה אליהו חן הי"ו המתופף (שנקרא אליהו אל דונבוגצ'י) ועוד.

נסים ע"ה השתתף בקביעות ב"פשיטות" של הרב הגאון אלבז שליט"א ראש מוסדות אור החיים שהוא המחזיר בתשובה הגדול של ימינו.

נסים ע"ה למד גם תיאוריה מוסיקלית באוניברסיטה הפתוחה ולכן ידע להרצות לנו בהזדמנויות שונות על הסולמות (מקאמים) של המוזיקה וההבדלים בין כל סולם וסולם. זכיתי לצלם אותו במצלמת האינטרנט בקטעי לימוד של המקאמים השונים במוסיקה המזרחית והכנסתי את ההסרטות לאתר שלי שם למדו ממנו כולם.

 

רבים מן הפייטנים הידועים של היום למדו אצלו מוזיקה ונגינה על עוד. והבולט שבהם הוא חכם משה חבושה הי"ו.

נסים ע"ה היה אדם עם יראת שמים גדולה ביותר. הוא האמין באמונה שלמה לכל מה שלימדונו חכמי עירק שהיו דורשים בשבתות בשכונתינו ושתה בצימאון את דבריהם. הוא סיפר לי שכשהיה הולך בשבת לדרשות של חכם מנשה ע"ה בבית הכנסת שהיה סמוך לביתו, היה משתדל מיד במוצאי שבת לכתוב בפנקס מיוחד ראשי פרקים של הדרשות הללו כדי לא לשכוח אותן.

את השכלתו התורנית קיבל בלימודיו כמה שנים בישיבת פורת יוסף שבקטמון בירושלים והרב שלו היה הרב הגאון המקובל הראשל"צ מרדכי אליהו ע"ה.

התכונה הבולטת של נסים ע"ה היתה הפשטות והצניעות. הוא הקפיד תמיד שלא להתבלט בציבור. לבושו היה פשוט ומעולם לא דאג ללבוש מיוחד לעצמו כמו חליפות מהודרות וכו'. תמיד לבש את אותם בגדים אבל הקפיד שיהיו נקיים ומגוהצים. בצעירותו הוא גיהץ בעצמו את כל בגדיו. תכונה זו הנחיל גם לתלמידיו כפי שנוכחנו לדעת מחכם משה חבושה הי"ו שבא לנחמנו בשבעת ימי האבל.

נסים ע"ה נהג להתפלל בימיו האחרונים בבית כנסת קטן של חב"ד בשכונת קרית היובל בסמוך למקום מגוריו. בית הכנסת מצא חן בעיניו כי היה קטן וצנוע עם מעט מתפללים. כמו כן הסביר כי שם מתפללים נטו וללא שיחות ודיבורים מיוחדים.

נסים ע"ה עבד במשרד האוצר במשך כ-40 שנה. הוא היה דייקן ומצטיין בעבודתו וקבל שבחים רבים מהממונים עליו. את עבודתו ניהל ידנית וללא מחשב. למרות שהציעו לו פעמים רבות לעבור למחשוב העדיף להמשיך בניהול העבודה ידנית עד סמוך לפרישתו מן העבודה. אז החל להעביר את הניהול למחשב למען העובד המחליף שלו.

בשנים האחרונות החל להדרדר מצבו הבריאותי של נסים ע"ה ומידי פעם אושפז בבית החולים לטיפול. ראוי לציין במיוחד את בנו הרב שמואל הי"ו שטיפל בו במסירות ובנאמנות יום יום גם בבית וגם בבית החולים. ה' יאריך ימיו בטוב ושנותיו בנעימים.

גם יש לציין במיוחד את יצחק אחי הי"ו שדאג לבקרו יום יום ולדאוג לכל מחסורו גם בביתו וגם בבית החולים. וכן אחותי תקווה (לולו) שתחי' הקפידה לבקרו כמעט יום יום בבית החולים ובביתו.

נסים ע"ה אושפז בפעם האחרונה בבית החולים שערי צדק. כאשר שמע כי אחי שפיק ע"ה נפטר, גידל מיד זקן והתפלל לעילוי נשמתו. בסעודת השבעה של שפיק ע"ה ביקש נסים ע"ה להשתתף בכל מחיר בסעודה זו למרות מצבו הבריאותי הקשה. לכן הביא אותו שמואל בנו הי"ו בכסא גלגלים למקום שבו נערכה הסעודה. לאחר הסעודה נפרד נסים מכל בני המשפחה והידידים שבאו להשתתף בסעודה כאילו ידע כי זו פגישתו האחרונה איתם.

אחד החכמים מבית הכנסת של חב"ד שבא לנחם אותנו, סיפר כי היה אצלו בערב שבת האחרונה לחייו בבית החולים שערי צדק ונסים שידע כל מה שקורה עם הנפטר לאחר פטירתו, שאל אותו מה לעשות עם המלאך שבא להחטיא את האדם וכו' כידוע ליודעי ח"ן. הרב הבטיח לו כי עשו לו תפילה מתאימה לענין זה. כנראה שהרגיש כי שעתו קרבה לעזוב את העולם הזה.

יהי רצון שכל השמחה ששימח אנשים במשך כל ימי חייו תעמוד לו בעולם האמת וגם שם יהיה במדרגה של שמחה ויהנה מכל הטוב הצפון לצדיקים אמן.

נסים ע"ה נלב"ע ביום י"א בשבט התשס"ט ונטמן בחלקה הדרומית של הר המנוחות בגבעת שאול ירושלים ליד אחיו שפיק יחזקאל סלמן ע"ה שנלב"ע כשבוע ימים לפניו ביום ג' בשבט התשס"ט.

 

יהי זכרם ברוך.

 

תגובות ידידים ומכרים:

 

חכם חיים שלום
אני כולי המום ומזועזע. זה עתה נודע לי על פטירתם של שני אחיך היקרים . את שניהם היכרתי כאנשים טובים, מסורים ואוהבים לעזור לזולת. לא פעם אני "ניצלתי" את נסים ז"ל בשל אומנות הכתב שלו בעת עבודתנו יחדיו במשרד האוצר. מעולם לא השיב את פניי ריקם.
את שפיק ז"ל היכרתי בשנות החמישים מאז שהיתה לו חנות חשמל עם אביו, קניתי ממנו את הרדיו הראשון שלי בארץ בתשלומים, בלי שקים ובלי שטרות אלא מתוך אמונה בלבד .
תהי נשמתם צרורה בצרור החיים בגן עדן .
בבניין ציון וירושלים תנוחמו.
לא תוסיפו דאבה עוד.
יהי זכרם ברוך .
בברכה

יוסף דורי

אהבת? נא שתף עם חבריך! בברכה, חיים סלמן
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *