מרייד (מורד) סלמן בן סלימה ע"ה

 

מרייד בישיבה

בס"ד

תולדות חייו של אחי היקר, הזמר העירקי המפורסם, נגן הכינור, מרייד (מורד) בן סלימה ע"ה. נלב"ע ביום ט"ו בכסלו התש"ע. תנצב"ה.

בס"ד

אחי היקר מרייד (מורד) בן סלימה ע"ה, נולד בעירק ועלה ארצה עם כל משפחתנו בעליה הגדולה של יהודי עירק בחנוכה שנת 1950 .

המשפחה עברה תלאות רבות בארץ ועברה ממקום למקום, משער העליה לפרדס חנה ואח"כ לבאר שבע עד שהגענו למעברת מקור חיים בירושלים עיר הקודש תובב"א אליה שאף מור אבי ע"ה תמיד בהיותו יהודי אדוק.

במעברה הופיע מרייד כזמר שירים עירקים בחתונות ובאירועים משמחים אחרים יחד עם אחיו אברהם בצון ע"ה שניגן בכינור והיה גם הוא זמר של שירים עירקים. כמו כן היו בלהקה נגן התוף והזמר עזיז ע"ה והמתופף אליהו חן ע"ה, שהיה אחד המתופפים הגדולים בארץ. לימים הצטרף ללהקה האח הצעיר נסים ע"ה שניגן על קנון.

בהופעות אלה הכירה אותו אשתו לעתיד דליה (דלאל) שתחי' ולימים התחתנו וגרו במעברה במבנה בריטי שהיה בסוף מעברת תלפיות ונחשב כמו וילה בהשוואה לצריפים מברזנט בהם גרנו כולנו.

עוד בהיות המשפחה בעירק בעיר עמאר'ה, ניגן מרייד ע"ה בכינור והופיע במועדוני לילה כנגן מקצועי ושם למד לנגן ולשיר את כל השירים העירקיים האהובים של יהודי עירק.

מרייד היה אדם ישר ולא הסתכל חוץ מארבע אמות שלו. הנגנים עימו מעידים עליו כי למרות שכמה מהם "פיתוהו" להסתכל לכאן ןלכאן לא הסכים לעשות זאת ותמיד אמר: אשתי הכי יפה והכי טובה בעולם ואיני זקוק לחפש משהו אחר. עד כדי כך היה האיש ישר וירא אלוקים שמספרים כי אדם נכבד בעירק ביקש ללמד את בתו לנגן על עוד ובחר דווקא במרייד שהיה ידוע כאיש ישר ובעל מידות מוסריות גדולות. היה מן הנעלבים ואינם עולבים. מספרים החברים שיום אחד התחילו לנגן באיזו הופעה ואז אחד מהקהל התנפל עליו בצעקות ואמר לו: מה זה? בשיר כזה פותחים את הערב? ומרייד לא ענה דבר וחצי דבר. המשיך בנגינתו כאילו לא היה כלום. והאיש הנ"ל חזר לאחר מספר דקות ונפל לרגליו והתחנן שיסלח לו על התפרצותו וכי הוא מעריך את נגינתו המקצועית.

מרייד ע"ה השתתף ביחד עם נסים ע"ה בקביעות ב"פשיטות" של הרב הגאון אלבז שליט"א ראש מוסדות אור החיים שהוא המחזיר בתשובה הגדול של ימינו. בדרשה שאמר הרב אלבז שליט"א באזכרה לנסים ע"ה אמר שהמוזיקה של האחים החזירה רבים בתשובה יותר מאשר הדרשות שלו וכל הזכויות לחוזרים בתשובה הללו רשומים בודאי על שמם של מרייד ונסים ע"ה.

רבים מן הפייטנים הידועים של היום למדו אצל מרדכי מוזיקה עירקית ונגינה על כינור ועל עוד. מספר אחד מאלה שלמדו אצל מרייד לנגן על עוד: התלמיד שהיה אדם בגיל העמידה ובעל משפחה, גר בשכונת מקור ברוך. מרייד נהג לנסוע אליו במיוחד וללמד אותו ולא הטריח אותו לבוא אליו. התלמיד התפלא איך מרייד מוכן ללמדו תמורת כמה שקלים כאשר הוא ידע כי מרייד יכול לנגן באירוע משמח ולהרוויח המון שם. יום אחד היה העוד של התלמיד לא מכוון והוא צלצל למרייד ושאל אותו מה לעשות. מרייד לא היסס לרגע. לקח את עצמו ונסע לביתו של התלמיד, כיוון לו את העוד וחזר הבייתה.

כל המדברים בימי השבעה ציינו במיוחד את צניעותו של מרייד וענוותנותו הגדולה. הפייטן המפורסם משה חבושה הי"ו סיפר כי היה ישר מאוד בנוגע לכסף שקבלו הנגנים מהקהל וחילק אותו ביושר לכל משתתף בלהקה ללא משוא פנים.

זכורני שכאשר ניגנו באירועים משמחים, נהגו לשמור חלק מהכסף לאבי המשפחה מור אבי ע"ה כיוון שלא היה עובד ולא היתה לו הכנסה ממקור אחר. אשריהם ישראל!

מרייד ע"ה העמיד דורות של בנים ונכדים ונינים ההולכים בדרך ה' ותענוג היה לראותם מתפללים בימי השבעה גם כשליחי ציבור עם קול ערב כמו הסבא שלהם.

התכונה הבולטת של מרייד ע"ה היתה כאמור הפשטות והצניעות. הוא הקפיד תמיד שלא להתבלט בציבור. אף פעם לא חיפש מקום מיוחד לשבת בו וכמעט שלא הכניס אל פיו דבר אלא משהו מועט במשך הערב. הוא אהב רק את הבישולים של אשתו דליה שתחי' שהיו משובחים מאין כמוהם. אשתו טיפלה בו במסירות נפש ודאגה לכל מחסורו ותמיד ביקשה ממנו שלא יעמיס על עצמו וינוח ולא ילך לשוק. אך הוא בשלו: למה מה יש לי? אני יכול ללכת ואין לי בעיה. והוא אכן נהג תמיד לבוא לשוק מחנה יהודה לעשות קניות בשוק ולקראת שבת היה נוהג לבוא למאפיית הלחם העירקי של משפחת חבה כדי לקנות פיתה עירקית לקידוש של שבת.

מרייד היה בוגר תיכון בעירק. למרות זאת לא בחל לעבוד בכל עבודה. ועבד מספר שנים במחלקת התברואה של עירית ירושלים עד אשר עבר לעבוד בדואר וחילק מכתבים לכל הדיירים בעיר. לימים, בהיותו יודע אנגלית וערבית קרוא וכתוב, עבר לעבוד במברקה של הדואר. כמובן שבערבים הוא הופיע באירועים משמחים ושימח את כל שומעיו בשירים בכל השפות. הוא שלט בשפה המרוקאית עד שפעם אחת בהכנסת ספר תורה בקרית מלאכי חשבו אותו למרוקאי ממש. יום אחד היתה תכנית בקול ישראל בערבית שבה הוא שר בכמה וכמה שפות ושאלו את המאזינים כמה זמרים שרו בתכנית. כמובן איש לא ידע שזה היה זמר אחד ששר את השירים.

מרייד ע"ה נלב"ע ביום ט"ו בכסלו התש"ע, בטרם מלאה שנה לפטירתם של האחים שפיק ע"ה ונסים ע"ה. מרייד ע"ה נטמן בתחילת הר המנוחות בהר תמיר ליד החלקה של כמוה"ר המקובל הגדול יצחק כדורי ע"ה זיע"א.

יהי זכרו ברוך.

להלן לינק של שידור רדיו שהיה ביום ה-30 לפטירתו:

http://www.f2h.co.il/1040783375502

אחרי הלחיצה על הלינק תקבלו את האתר בו מאוחסן השידור. שם יש ללחוץ על השורה: לחצו כאן לפתיחת חלון תצוגה מתאימה. לאחר לחיצה על שורה זו יתחיל השידור.

אהבת? נא שתף עם חבריך! בברכה, חיים סלמן
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *