מנהגי אירוסין וחתונה

 

חתונה

בס"ד

תיאור מנהגי האירוסין והחתונה הנהוגים אצל יהודי עירק.

 

האירוסין בעירק היו נקראים: קידוס תמאם. זאת אומרת: קידושין מושלמים. היו עושים אירוסין על פי התורה שהם נתינת הטבעת ואומרים "הרי את מקודשת לי" שזהו החלק הראשון של החתונה של היום. אבל את החלק השני של שבע ברכות (חופה) לא היו עושים אלא רק בתום שנה. ואח"כ הם נשואים וגרים ביחד. למרות זאת בתקופת האירוסין עד החופה היא נקראת אשת איש מאורסה ואסור לה להיות עם מישהו אחר.
יותר מאוחר כמו בימינו הפכו האירוסין רק להיכרות בין המשפחות ולא אירוסין ממש כנ"ל והחתן נותן מתנה יפה כמו תכשיט וכו' לארוסה וגם הארוסה נותנת מתנה לארוס אבל זה לא מחייב.וזה נקרא "נישן" זאת אומרת סימן, כאילו נתן סימן בכלב שהיא ארוסתו. ואת האירוסין ממש (הרי את מקודשת) ואת החופה (שבע ברכות) עושים בבת אחת ביום החתונה.
יום יומיים לפני החתונה היו נוהגים לעשות "חינה", ערב שירה ונגינה ומאכלים טובים שבסיומו עומדת אשה שיודעת את שירי החתונה בערבית. למשל שרים לה: "עיאר'ה שלון אכיתנו" זאת אומרת ערמומית את איך הצלחת לקחת אותו. וכו'. ותוך כדי השירים מכינים חומר מסויים אדמדם שנקרא "חינה" ושמים אותו על אצבעות החתן והכלה ועל כף היד שלהם וגם שמים להם בראשי האצבעות "חלקום" (מה שנקרא היום רחת לוקום). יש לי אחות שהיא מומחית לכל הטקס הזה והשירים.
לילה לפני החתונה לוקחות הנשים את הכלה למקווה שתטבול לפני החתונה. ושם שרים לה שירים ומחלקים ממתקים וכו'.
בחתונה נוהגים שהאבות מוליכים את החתן לחופה והאמהות מוליכות את הכלה לחופה.
נוהגים שהחתן מתעטף בציצית שקנתה לו הכלה ומברך רק ברכת שהחיינו ומכוון על הכלה ועל הבית שיגורו בו וכו'. אח"כ פורסים את הציצית מעל לחתן ולכלה ועורכים את החופה וקידושין. והחתן כאמור מכניס טבעת לאצבע הסמוכה לאגודל של הכלה ואומר לה: הרי את מקודשת לי בטבעת זו כדת משה וישראל.
אגב הבן שלי הרב אייל סלמן יכול לערוך את החופה והקידושין עפ"י מנהגי יהודי עירק.
השבת שאחרי החתונה נקראת "שבת חתן" ומשפחת החתן מזמינים את משפחת הכלה והחתן קם לספר תורה בבית הכנסת בשבת ונהוג לשיר לו פיוטים רבים לחתונה במשך העליות לתורה של האנשים.
במשך שבעת ימים שאחרי החופה עושים כל יום בבית הזוג שבעה ברכות בתנאי שכל יום יש לפחות שתי פנים חדשות זאת אומרת אנשים חדשים שלא היו אתמול.

אהבת? נא שתף עם חבריך! בברכה, חיים סלמן
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *