חכם ששון לוי ע"ה

 

חכם יהודה צדקה ע"ה וחכם ששון לוי ע"ה

חכם יהודה צדקה ע"ה וחכם ששון לוי ע"ה

בס"ד

תולדות חייו של חכם ששון לוי ע"ה בן לאה.

נפטר ט"ז בסיון. זיע"א.
חכם ששון לוי ע"ה נולד בכפר כפרי הסמוך לעיר בגדד שבעירק. נתייתם מאביו חכם משה ע"ה כשהיה בגיל ארבע שנים בלבד. בהיותו בן שמונה שנים השכיל רבינו ללמוד בתורת ה' במדרש תלמוד תורה שליד מדרש בית זלכה. שם למד גם חכם יצחק כדורי זקן המקובלים בירושלים ע"ה. רבינו זנח כל הבלי העולם הזה והשיג ידיעות רבות ובקיאות עצומה בש"ס ופוסקים ראשונים ואחרונים. עוד בטרם הגיע לשנתו העשרים קבל סמיכת חכמים "יורה יורה" חתומה ע"י גדולי רבני בגדד וחכמיה המקלסים את בקיאותו המדהימה. הקפיד לטבול יום יום במקוה טהרה שבעירו בגדד כמנהג חסידים ואנשי מעשה.

כששמע רבנו על שיירה העומדת לעלות לארץ ישראל, והוא בן 21 שנים, תיכף ומיד, ללא שהיות וללא המתנה עלה לארץ הקודש והתיישב בירושלים עיר הקודש תובב"א. רבו הגדול חכם צדקה חוצין ע"ה טיפל בו וביקש מתלמידו חכם סלמן מוצפי ע"ה שיסייע לו במציאת אשה טובה עזר כנגדו. תוך תקופה קצרה שידך לרבינו את האשה הצדקת והצנועה מרת רחל ע"ה בת למשפחת דורי המפורסמת. היא מספרת: כשעלה רבינו מעירק הלך להשתטח על קבר רחל אמנו ע"ה. כשפתח את הסידור בדיוק נפתח לו בשבע ברכות של החופה. אז ידע שזה רמז שאשתו לעתיד תקרא רחל.

רבינו קבע את דירתו בשכונת בית ישראל סמוך לעיר העתיקה של ירושלים. אחד ממקורביו שהיה עשיר ראה את מצוקת המקום בדירה זו והציע לרב דירה מרווחת בקטמון אך רבינו סרב לעקור מדירתו כי רצה להיות קרוב למקום המקדש שיבנה במהרה.

רבינו למד במקום זה רבות עם חכם אפרים הכהן ע"ה ועם חכם יעקב חיים סופר ע"ה. וכן למדו בישיבת פורת יוסף שמול הכותל המערבי. תולדות חייו של רבינו בהרחבה ניתן למצוא בספר: נר ששון.

ביום רביעי ט"ז בסיון התשנ"ב נלקח ארון האלוקים. זיע"א.

אהבת? נא שתף עם חבריך! בברכה, חיים סלמן
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *