חכם שלמה תווינה ע"ה

בס"ד

חכם שלמה תווינה ע"ה

חכם שלמה תווינה ע"ה

מורי ורבי חכם בניהו יששכר שמואלי שליט"א ראש ישיבת המקובלים "נהר שלום" בירושלים תכב"ץ מסר לי לקראת חג הפורים התשע"ו ספר שיצא על חכם שלמה תווינה ע"ה והזדרזתי להעלות את קורות חייו של החכם שלא היו בידי עד כה:

קורות חייו של חכם שלמה תווינה ע"ה – נולד לערך בשנת התרט"ז (1856) ונלב"ע ליל שב"ק כ"ד באלול התרע"ג (1913).
חכם שלמה תווינה ע"ה נולד בבגדד לאביו עאבד בן שלמה בן משה תווינה ולאמו דינה.
כיתר בני גילו רכש חכם שלמה את חינוכו היסודי בחדר ולאחר מכן במדרש תלמוד תורה. משם המשיךבלמודיו התורניים בישיבה הידועה "בית זילכה" אשר יסדה ועמד בראשה חכם עבדאללה סומך (רבו של הבן איש חי) וחכם שלמה נמנה על תלמידי תלמידיו ואף נשא עליו דרשת הספד ארוכה שאותה הדפיס בעתונו "מגיד מישרים".
מורו המובהק אשר בבית מדרשו למד את רוב תורתו היה חכם יצחק בן חכם מרדכי ע"ה שהיה נינו של חכם ששון מרדכי שנדך ע"ה בעל ספר "קול ששון" וספר "דבר בעתו". בבית מדרש זה למד חכם שלמה יחד עם בני גילו חברים מקשיבים אשר ברבות הימים פקע שמייהו כגדולי חכמי ורבני בבל. ביניהם יש להזכיר את החכם המקובל חכם שמעון אהרון אגסי ע"ה שהיה ראב"ד מקודש ואת חכם יחזקאל עזרא אליהו בסא ע"ה, חכם דוד עבדאללה סופר ע"ה, חכם יהודה משה פתייה ע"ה וחכם יחזקאל עזרא יהושע הלוי ע"ה.
עוד בהיותו עלם צעיר נודע בכשרונו לדרוש ברבים ובכתיבת חדוושי תורה למכביר, וכבר רעיו לספסל הלמודים נהנו מהגיגיו ומביאים מהם בספריהם.
בשנת תרל"ו (1876) בהיותו בן 20 הדפיס את ספרו הראשון "איילה שלוחה" ובו דרשות ורזים על מגילת אסתר, שבת שקלים וזכור. שנתיים לאחר מכן הדפיס את הספר "כתבנו לחיים" ובו רמזי מזמור פ"א בתהלים הנקרא בראש השנה. בשנת תרל"ט (1879) הדפיס את הספר "נופת צופים" ובו אוסף פירושים על ספר בראשית שמצא בכתיבת יד חכמי ורבני בגדד שנמצאו תחת ידו. הדפסת שלשה ספרים בשנים כה מעטות ובגיל כה צעיר יש בה ללמד על בקיותו הרבה ושקדנותו, וכבר העיד עליו ראב"ד וזקן רבני בגדד חכם אליהו יהושע עובדיה ע"ה בהקדמה שכתב לספרו "מדרש אליהו" (כלכתא התרמ"ח).
בשנת התרל"ב (1872) לערך נשא חכם שלמה לאשה את קרובתו, אסתר בת יעקב סלמאן, אשר ילדה לו ז" בנים וה' בנות: משה חיים, יוסף דוד, עאבד חי, אליהו יהודה, עבדאללה עזרא, מאיר נסים, יעקב ששון, מתנה טובה, מזל טוב, דינה, שמחה, לאה (לילי).

בשנת התר"מ (1880)הוזמן חכם שלמה לבומביי כדי לשמש מורה לבניו ולבנותיו הקטנים של הגביר חכם יחזקאל יהושע גבאי ע"ה. ללמדם תנ"ך תלמוד ודינים. וכן להיות שוחט בביתו וחזן בת הכנסת שיסד.

מספרים עליו שכאשר לא באו גשמים בבגדד עד יום ה' בטבת התענו  שם כולם ומעלת חכם שלמה תווינה תקע בשופר בבית הכנסת בית ג'אווי וקראו תהלים ובכו. למחרת ירדו גשמים.

חכם שלמה שהה ביית הגביר כשנתיים ימים ואחריהן עזב את בומביי בתשרי התרמ"ג והגיע לעיר כלכתא והתיישב בה. בעיר זו התפרנס בתחילה מלימוד דרדקי באופן פרטי ומלימוד ילדי הקהילה שהתחנכו בתלמוד תורה "תהילה לדוד". גם היה פעיל בוועד תלמוד תרה השני שהיה בעיר "קהלת ישורון". שמו נודע כבודק ושוחט מומחה. אך שוחט המקום היה קשה להם דבר זה והעלילו עליו עלילות עד שנאלץ להפסיק את שחיטתו. בחודש כסלו התרנ"ג החל לעבוד כשוחט קבוע באטליז של משה מרדכי בגדדי. כן עבד כשוחט אצל יוסף צאלח כ'ד'יר נאווי. עקב ויכוחים שהיו בין בתי הכנסת השונים הקים בביתו בי כנסת שנקרא "בית חכם שלמה" שלאחר מותו נקרא "מגן אבות".

בשנת התרמ"ח יסד בית דפוס לשם הדפסת ספריו הרבים וכבר בשנה הראשונה הדפיס שם ששה ספרים. בנו משה חיים היה המסדר בבית הדפוס. גם הדפיס שם את השבועון "מגיד מישרים" שהיה השכו של השבועון "הפרח" שיצא קודם ויצא במשך כאחת עשרה שנה.

בשנת התרנ"ב כשנצרך חכם עזרא ראובן דננגור ע"ה לתור אחר פרנסה בבבגגדד, פרסם החכם מודעה בעתון של חכם שלמה בה הציע לשמש רב שוחט ומוהל בקהילה במזרח הרחוק.

בשנת התרמ"ד כשפרצה מחלוקת בבגדד על תפקיד החכם באשי שמר חכם שלמה על שתיקה ולא צדד באחד הצדדים.

במהלך שנת התרס"א מכר חכם שלמה את בית הדפוס שלו לסלימאן בן יהושע עזרא יהודה שהחל להדפיס שם עתון חדש בשם "שושנה" במקום העתון "מגיד מישרים".

בהגיע חכם שלמה לגיל חמשים נפל למשכב והרופאים לא מצאו מזור למכתו. חכם אחד אליהו שמו אמר שהוא  וכן לוותר על שבע שנים מחייו למען חכם שלמה. ואמנם כך היה. חכם שלמה קם מחוליו וכעבור שבע שנים נפטר.

בקיץ התרע"ג(1913) נפל למשכב אשר ממנו לא קם. ובליל שבת קודש כ"ד אלול החזיר נשמתו הטהורה ליוצרה. תנצב"ה.

 

 

חכם שלמה תווינה ע"ה

חכם שלמה תווינה ע"ה

אהבת? נא שתף עם חבריך! בברכה, חיים סלמן
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

7 תגובות על הפוסט “חכם שלמה תווינה ע"ה

 1. תודה על האינפורמציה החשובה!
  האתר הזה ממש נפלא, יש בו המון אינפורמציה מרתקת על יהדות עירק
  פורים שמח

  • בס"ד
   שם הספר: הרב שלמה תווינא זצ"ל – מגילת אסתר עם פירוש מעשה תקפו ועמו החבורים: אילה שלוחה ברכת האילנות ברכת החמה.
   בברכה
   חיים סלמן
   מנהל האתר

   • חכם סלמן הצדיק
    א. מי הוציא את הספר על חכם תווינא?
    ב. מי שאינו יכול להכנס ליוטיוב אפשר בדרך אחרת לראות או לשמוע??
    אשריך.

    • בס"ד
     את הספר אפשר להשיג בכתובות הבאות:
     משפחת ששון
     הפסגה 53
     ירוושלים
     טלפון: 02-6421448

     משפחת זמיר
     אלוף שמחוני 7
     בני ברק
     טלפון: 03-6771886
     בברכה
     חיים סלמן
     מנהל האתר

 2. בס"ד
  לא עיראקי אבל מתעניין…
  איך אפשר להשיג את צילומי העתון 'מגיד מישרם' של הרב תווינה?
  אשמח לתשובה לדואל"י המצ"ב

 3. שלום וברכה
  כיצד ניתן למצוא בבקשה את המוסף / העיתון מגיד משנה, שיצא על ידי ר' שלמה תווינא.
  תודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *