חכם שאול זלכה הכהן ע"ה

 

 

בס"ד

תולדות חייו של חכם שאול זלכה הכהן ע"ה.

נפטר ביום ד' בניסן התשנ"ט. זיע"א.
חכם שאול זלכה הכהן ע"ה בן חכם מאיר ציון הכהן ע"ה היה גר בשכונת גונן ח'. והיה מתפלל ורב של בית הכנסת ע"ש רבנו "יוסף חיים" בסמוך לביתו. לפני יסוד בית הכנסת ע"י חכמי עירק שהיו בשכונה ובראשם חכם אברהם חי ניסן ע"ה, התפלל חכם שאול בבית הכנסת "שערי רחמים" ששם היה הרב חכם יצחק מחלב בן שמחה ע"ה. הוא שימש כסומך שלו ביום הכפורים. היה אומר את כל התפילות בנעימה הידועה של יהודי עירק ולא שעה לטענות הצבור כי הוא מאריך מדי.

זוכרני כי היה עוסק למחייתו במכירת לבנים על המדרכה מול שוק מחנה יהודה. הוא היה נותן גם שעורי גמרא כל שבת בבית הכנסת "שערי רחמים". וכן הרבה שנים אח"כ היה בא כל מוצאי שבת ללמד בן איש חי הלכות בבית כנסת זה.

זכורני בהיותי ילד בן 12 שלמדתי אצלו לקרוא "שיר השירים" וזכיתי ממנו בפרס בספר "חסדי אבות" של רבנו יוסף חיים ע"ה שהוא פירוש על מסכת אבות. וזכיתי לדרוש ממנו בבתי הכנסת הנ"ל.

כשנפטר חכם יצחק מחלב בן שמחה ע"ה שמשתי כחזן בבית הכנסת "שערי רחמים" עד שנת התשנ"ט. בשבת אחת הלכתי להתפלל מנחה של שבת בבית הכנסת "יוסף חיים" ופגשתי שם את חכם שאול ע"ה. היו פניו מאירות כמלאך ה' צבאות והיה נוהג להתעטף בציצית לפני הוצאת ספר תורה במנחה של שבת כמנהג המקובלים. ואז בקש ממני חכם שאול לבוא תמיד לבית כנסת זו. ביום ששי לאחר מכן כשהיה המקוה נפל החכם ושכב כחודש ימים ללא הכרה בבית החולים בקור חולים עד שיצאה נפשו בטהרה ביום ד' בניסן התשנ"ט. זיע"א. ומאז שמשתי כמה שנים כחזן בבית כנסת זה. (כתב: מנהל האתר).

אהבת? נא שתף עם חבריך! בברכה, חיים סלמן
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *