חכם צדקה חוצין השני ע"ה

חכם צדקה חוצין השני ע"ה

חכם צדקה חוצין השני ע"ה

 

בס"ד

תולדות חייו של חכם צדקה חוצין השני ע"ה

(נכדו של חכם צדקה חוצין הראשון ע"ה). נפטר ביום ר"ח אדר התשכ"א. זיע"א. נוספו עתה פרטים חדשים על תולדות חייו.
בס"ד

חכם צדקה חוצין השני ע"ה היה מחכמי עירק בירושלים ומגדולי המקובלים בדורו לפני כשבעים שנה. הוא נולד בבגדד בשנת התרל"ו 1876 לאביו חכם משה, שהיה מפרנסי הקהילה. רבנו היה דור ששי לחכם צדקה חוצין הראשון (ראש רבני עירק ובעל שו"ת צדקה ומשפט).

חכם צדקה חוצין הראשון ע"ה נולד בחלב (ארם צובא) ונקרא לשמש כרב ראשי בבגדד אחר שרוב חכמי עירק נספו במגפה. הוא פעל רבות לשיקום מוסדות התורה בעיר ומיני אז לא פסק קול התורה בעירק.

חכם צדקה חוצין השני ע"ה למד בצעירותו במדרש "בית זילכה". רבו המובהק היה רבנו יוסף חיים ע"ה. רבנו למד גם בישיבתו של חכם אלישע דנגור ע"ה ויצק מים על-ידיו של שאר בשרו חכם משה רפאל חוצין ע"ה.

עד מהרה הוכר כוחו של רבנו והוא נמנה בין חכמי בגדד ואף היה חתום על הסכמה אחת יחד עם רבנו יוסף חיים ע"ה בנוגע לגדירת פרצות. כל פעולותיו היו שלא על מנת לקבל פרס, כי נזהר כל ימיו לא להינות מכתרה של תורה, ולא היה מוכן לקבל תמיכה מאף אדם גם לא מהישיבה. לשם כך, פתח בית מסחר לספרי תורה והיה עוסק בו רק ב"בין הזמנים". כל שאר זמנו הקדיש לתורה, והיה בא לישיבה תמידין כסדרן. לבסוף קבל ירושה שהספיקה לו למחיתו. הוא עזב את מסחרו והתמסר כל כולו לתורה. רבנו מל אלפי ילדים והכל על מנת שלא לקבל פרס. כשהיה רואה שאבי הבן היה עני, היה עוזר לו מכספו.

רבנו הרביץ תורה לרבים. בין השאר יסד תלמוד תורה בו התחנכו למעלה מארבעת אלפי ילדים על טהרת הקודש. אנשי ה"ועד הגשמי" בקהילה, בקשו להכניס לימודי חול לתכנית הלמודים וחשבו שהרבנים לא יתנגדו כי הם נתמכים על ידם. אולם רבנו עמד בפרץ והתנגד להם נחרצות. הוא ארגן הפגנות מחאה, עצרות תפילה, וגזר תעניות עם קריאת קינות של תשעה באב, עד שהופרה עצתם וידו היתה על העליונה. מידי ערב היה אוסף בעלי בתים שאין תורתם אומנותם ולומד עימם שיעורי תורה. אחר פטירתו של מאור הגולה רבנו יוסף חיים ע"ה, הפך ביתו של רבנו להיות מרכז לכל ההכרעות הרוחניות של גולת בבל. שלושה לילות בכל שבוע התכנסו תלמידי חכמים בביתו ועסקו בתורת הקבלה כל הלילה.

בשנת התרס"ד עלה רבנו לארץ ישראל יחד עם עמיתיו חכם יחזקאל עזרא רחמים (בעל "עצי היער" ואחיו הגדול של הראשון לציון חכם יצחק נסים ע"ה) וחכם יעקב חיים סופר (בעל כף החיים). אחר השתטחות על קברי הצדיקים במשך כחודש ימים, חזר לארצו. בשנת התרפ"ד עלה סופית לארץ וקבע את מושבו בירושלים. מיד בבואו, הוכתר כראש רבני העדה הבבלית ונעשה אחד ממעצבי הדמות הרוחנית של עדות המזרח, וגם גדולי תורה אשכנזים שיחרו לפתחו.

מחכמי דורו עימם נשא ונתן: חכם נסים כדורי, חכם יוסף רביע (שניהם בעירק) חכם יעקב מוצפי(ראב"ד העדה החרדית הספרדית), חכם אפרים זלמן היילפרין ע"ה מייסד המרכז לטהרת המשפחה וחכם אהרון הכהן ראש ישיבת חברון.

בשנת התרפ"ט הקים רבנו מכספו את בית הכנסת "שמש צדקה" (ברחוב חגי, עוד לפני שרכש לעצמו דירה. קבע בו סדרים מיוחדים: תפילת שחרית כותיקין (כך נהג כל ימיו מיום עמדו על דעתו), שליחי הצבור נבחרו בקפידה ע"י רבנו אחר שהוכיחו את חסידותם ואת דקדוק לשונם. בעלי בתים היו באים בכל ערב לשמוע תורה מפי רבנו במשך מספר שעות, ושלוש פעמים בשבוע למדו עד חצות וערכו תקון חצות ברוב עם (חכם יעקב מוצפי המשיך זאת אחר פטירת רבנו). מאות בעלי בתים התחנכו שם וע"י כך זכו לגדל את בניהם לתורה. כמה מהם זכו לבנים גדולי תורה.

רבנו נודע כחסיד מופלג וכקנאי למען טהרת מחנה ישראל, קדושת התורה וקיום מצוותיה. היה מדקדק בכל מצוה ולא חסך שום מאמץ או מון כדי לעשותה בהידור. הוא אכל רק ממה שבשלו בביתו ורק מבשר ששחט בעצמו. גינה היתה לו בבית הכנסת שלו, בה נהג לזרוע חטים עבור מצה שמורה. הוא בררן אחת לאחת לאחר הפרשת תרומות ומעשרות כדין, טחן אותן בריחיים של יד ואפה בידו בטורח רב ובשמחה רבה.

משפחתו: אחיו חכם שאול צדקה ע"ה מייסד בית הכנסת שאול צדקה. בן אחיו: חכם יהודה צדקה ע"ה ראש ישיבת פורת יוסף שהושפע ממנו רבות.

חיבורו: מקיץ נרדמים (ב' כרכים) דברי מוסר שמסר לקראת ראש השנה התש"ג – התש"ד (הוא פרסמם שלא כמנהגו לפי שהדברים נסבו על פרעות השואה).

רבנו נפטר ביום א' אדר התשכ"א בן 85 שנים ומנוחתו כבוד בבית החיים "סנהדריה" בירושלים. זיע"א.

פרטים על בית הכנסת "שמש צדקה" שהקים רבנו מתוך חוברת של חכם משה חבושה שליט"א משנת התשע"ו:

בית הכנסת הוקם בשנת התרפ"ט. עם תיבה גבוהה בעלת שש מדרגות. ריצפת בית הכנסת הייתה מאבנים שחור לבן. הרב דאג שהחזנים ידעו לבטא כהלכה את המלים וקולם ערב ואפילו אם היה עולה חכם גדול אבל לא מבטא היטב את האותיות היה אומר לא יצאנו ידי חובה. בבית הכנסת הזה לא השתמשו בשבת באור החשמל אלא באור על גז בשתי הקומות של בית הכנסת. ובחגים הייתה תוספת של אור בעוד שני מקומות. והיו אנשים מתנדבים בלון גז לצורך זה. רבנו היה מוהל מפורסם עוד בבגדד והמשיך למול גם בירושלים. ושלא על מנת לקבל פרס. והוא מל את רבנו עובדיה יוסף ע"ה. וכן מל את בנו ר' יעקב יוסף ע"ה. אביו של רבנו עובדיה היה חזן בבית כנסת זה.

רבנו היה זורע חטים ובוררם ואופה מהם מצות לפסח.

אהבת? נא שתף עם חבריך! בברכה, חיים סלמן
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

6 תגובות על הפוסט “חכם צדקה חוצין השני ע"ה

 1. אבא מורי ועטרת ראשי חכם יחזקאל עזרא דורי (אבו מעתוק) למד אצל חכם צדקה בבית זלכה. מייד לאחר עלייתנו ארצה אבי ביקש לראות את חכם צדקה מורו ורבו. אני ליוויתי את אבי בדרכו מהמעברה בבית ליד ונסענו לירושלים לבית הכנסת של חכם צדקה. זה היה מפגש מרגש.
  כתבתי בעבר באתר זה כי כשהיה אבי דורש בציבור בבגדד היה מזכיר את חכם צדקה בדרשותיו. כזה היה הדור של חכם נסים כדורי, חכם יעקב מצפי וחכם יוסף רביע. את כולם היכרתי בצעירותי. דור הענקים שהלך ואיננו…

 2. שלום וברכה לך חיים סלמן,
  בחיפוש אחר שורשי משפחתי "צדקה", נאמר לי שמקורה בשושלתו של הרב צדקה חוצין.
  בני משפחה ספרו, שאבותיהם ספרו להם על הרב צדקה שביקר בירושלים ואחר כך עלה לירושלים ובנה את בית הכנסת "שמש צדקה". כמו כן ספרו שהרב צדקה קבע לוח בבית הכנסת שבו צויין שמו של כל צאצא שנולד במשפחה, אחד מבני המשפחה אף ביקר בבית הכנסת לפני שנים רבות, והמזכירה שקבלה את פניו הייתה אף היא ממשפחת צדקה. אמי אמרה לי שמוצא משפחת אמה, מוסא צדקה, משפחת סופרי סת"ם, מחלב שבסוריה.
  אין לי ספק באמיתות דברי אמי וקרובי המשפחה האחרים.
  קראתי את קורות הרב חוצין הראשון. ואת קורות הרב צדקה חוצין השני. ולצערי הרב לא הצלחתי למצוא חוליה מקשרת בין מוסא צדקה בן רפאל ובין הרב צדקה חוצין השני.
  אודה לך אם תוכל לסייע לי בכך.
  א. הייתי רוצה לדעת מיהם צאצאיו של הרב צדקה חוצין השני?
  ב. משה הוא שם שעובר במשפחתנו כחוט השני, בנו של הרב חוצין הראשון, משה ששרד את המגפה, מהי השושלת שלו. את שושלת אחיו, בכור , ראיתי.
  ג. אשמח אם תפנה אותי למקורות מידע שיעזרו לי בעשייתי.
  ד. פעמים רבות תהיתי אם אתה אחיו של ראובן סלמן אביו של שפריר. אם כן, מסור להם דרישת שלום חמה. אני הייתי המחנכת של שפריר בכתות א-ב.
  אני מודה לך מקרב לב.
  בברכה
  סקרלט מאור

  • בס"ד
   תודה לך גב' סקרלט מאור על מכתבך המאלף. לצערי רק מה שיש באתר יש לי על משפחת צדקה.
   אני דודו של חכם ראובן סלמן (אח אביו שפיק).
   בברכה
   חיים סלמן
   מנהל האתר

  • צרי קשר עם היחיד בדור, הרב יעקב זמיר ממרכז מורשת יהדות בבל באור יהודה, הוא יוכל לעזור לך המון, אבל המון! כנ"ל לגבי שאלות רבות שנשאלות כאן באתר

   • כמו כן אפשר לשאול את הפרופסור אפרים צדקה מנהל מוזיאון המורשת באור יהודה שהוא מבני המשפחה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *