חכם צדקה חוצין הראשון ע"ה

 

 

בס"ד

תולדות חייו של חכם צדקה חוצין הראשון ע"ה

זקן זקנו של חכם צדקה חוצין האחרון. נפטר ו' תשרי תקל"ג.

חכם צדקה חוצין הראשון ע"ה היה זקן זקנו של חכם צדקה חוצין ע"ה אשר היה בימינו הביאו אותו מארם צובה והיה רב בבגדאד חיבר כמה ספרים ואחד מהם יצא לאור על ידי הרב הראשי לישראל מרן הגאון הראש"ל יצחק נסים ע"ה, הוא ספר "צדקה ומשפט" ושם כתוב כל תולדותיו והוא נזכר בספרו של הרב חיד"א ככר לאדן ע"ש. והוא תיקן כמה תקנות ללמוד בשני הימים של ראש השנה תהלים ואדרא מניינים מניינים בכל בית ובית כדי שלא ישוטטו בחוצות ובתי קפה. גם הקל למעוברות ולמניקות שלא יתענו כלל ביום תשעה באב מרוב החום הלוהט. נפטר בשנת התקל"ד. יהי זכרו ברוך.

נולד בחלב שבסוריה בשנת התנ"ט וגדל בבית הרב רפאל שלמה לניאדו ע"ה רבה של חלב. מצעירותו נודע כעילוי. בעקבות בקשת נשיא הקהל בבגדד, חכם משה ב"ר מרדכיי שנדוך ע"ה, נשלח חכם צדקה בשנת התק"ג לבגדד ע"י חכם שמואל לניאדו ע"ה, ריש מתיבתתאדארם צצובא ואביו של חכם רפאל הנ"ל, כדי לעמוד בראש ההנהגה הרוחנית בבגדד. הוא נפטר במגיפת הדבר בשנת התקל"ג.

 

אהבת? נא שתף עם חבריך! בברכה, חיים סלמן
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

3 תגובות על הפוסט “חכם צדקה חוצין הראשון ע"ה

  1. תאריך פטירתו הוא ו' תשרי תקל"ג 3.10.1772
    נפטר במחלת הדבר שהיכתה שוב בבגדד לאחר ששכל שלושה מבניו, סעדיה,ניסים ויעקב באותה המגפה.

  2. לפני כחודשיים ראה אור ספר דרשותיו הגדול – עבודת הצדקה, ע"י המוזיאון למורשת ארם צובא, עם מבוא מפורט ומקיף על תולדותיו מאת פרופ' שאול רגב ורבי יעקב זמיר, שווה להציץ!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *