חכם נסים עיני ע"ה

בס"ד
תולדות חייו של חכם נסים עיני ע"ה כפי שנתקבלו מגב' רינה לוי שתחי'. נתונים אלה כתובים בספר עטרת מרדכי של הרב המקובל מרדכי עטיה שליט"א.
הרב נסים עני ע"ה
נולד בבגדד, ובשנת תרי"ז עלה לירושלים עיה"ק, ונכנס אל הקדש פנימה, והצטרף לחבורא קדישא דישיבת בית אל, שם עלה ונתעלה, ולא מש מאהלה של תורה.
הרב ניסים עני השתבח במיוחד בקימת חצות שלא עבר עליו חצות בשינה, כנכתב עליו במצבת קברו. פרוש היה מענייני עוה"ז, ולא בא לביתו כי אם בליל שבת לאחר תפילת ערבית, ובמוצאי שבת לאחר הבדלה היה חוזר לישיבת בית אל.

קשר של קיימא מיוחד במינו, היה לו עם עמיתו בתורה מנעוריו – הרב אליהו מני ע"ה, שבספרו מעיל אליהו הרבה להזכיר את ההגהות של הרב ניסים עני, (ראה לדוגמא דף צ"ב, סע"ב, קכ"ו סע"ב, קנ"ה ע"א, ק"ס ע"א, רמ"ז ע"ב,ר"ן ע"א,רנ"א ע"ב,רנ"ב ע"ב,ובעוד מקומות).

כאשר הוציא הרב שמ"ח גאגין מהדורה שניה של הספר דברי שלום, הטיל את מלאכת הגהת הספר על הרב נסים עני, ובמילים קצרות חשובות וחמות הודה הרב שמ"ח גאגין לרב נסים עני על פעלו וז"ל:
ולמען יצא הספר (דברי שלום) כלול בהודו והדרו, ותפארת עז יקרו.
בקשנו את שאהבה נפשנו, ה"ה מעלת הרב הכולל המתחסד עם קונו,
כמוהר"ר נסים עני נ"י, לישא בעול, לסדר ונאה,ולעמוד בעוז יופיו.
לנקותו מכל סיג ואבני נגף, להרים מכשול מדרך הקדש.
מתוך כתבי הקדש אשר מסרתי בידו, מגלילי יד"ק הרב המחבר ז"ל, ולבדוק
בו בכל מקום שידו מגה"ת, פעמיים שלש.
ומלבד כל הנ"ל, עשה הרב נסים עני ציונים והגהות לספר דברי שלום, הפותחות בתיבת: אנ"י.

בסידור כת"י זה של הרב נסים עני לפורים, ניכר ביותר הדיוק בנוסח הכוונות, ומעל הכל נפלא ללמוד בהגהות אשר מפז יקרות, שכתב בגליון הסידור.

בנוסח הסידור לחנוכה של הרב נסים עני, יש כוונות שהנוסח והסדר שלהם הוא כפי שנדפס בשר שלום – כוונות זמניות, ויש כוונות שהם כנוסח חכמי בית אל – כדוגמת סידור הרב קווינקא, הרב פיררא והרב מסעוד הכהן אלחדד.

נפטר ביום ז' אדר א' שנת סת"ר.

אודה לך אם תוכל לעזור לי למצוא את הספר חוקת עולם בו כתב הרב נסים עני את הנסים מעל הטבע שהיו לו בעלייתו ארצה.
בתודה ובברכה
רינה לוי

אהבת? נא שתף עם חבריך! בברכה, חיים סלמן
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

3 תגובות על הפוסט “חכם נסים עיני ע"ה

  1. שלום. השם שלי יעקב נסים עאני שהורי רצו להוסיף לי שם וקראו לי על שם החכם הזה שגם אני ממוצא עירקי. ורציתי לדעת איפה אני יכול למצוא כתוב יותר על חייו. אם אפשר לכם לעזור לי, אודה מאוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *