חכם משה עזרא מצפי ע"ה

 

 

בס"ד

תולדות חייו של חכם משה עזרא מצפי ע"ה.

נפטר בחודש חשון. זיע"א.

חכם משה עזרא מצפי ע"ה היה חסיד קדוש ועניו היו אומרים עליו את הפסוק: והאיש משה עניו מאוד. תלמיד ח"ר אלישע דנגור ע"ה. ואחרי מות חכם אלישע ע"ה הוא היה לראש הישיבה. היה לומד כל היום בלי הפסקה והיה ממשיך בסוגיא עד אין סוף. חכם משה יהושע ע"ה למד אצלו כמה שנים ואחרי שהיה לומד הסוגיא בפניו היה יכול לחזור אותה בעל פה בדקדוקיה ממש כנתינתה מסיני.

 

היה מעמיק בהלכה להוציאה על בוריה וממנו למדו החכמים איך לפסוק הלכה למעשה. הוא טרח בשני נכדיו חכם דוד מצפי ע"ה וחכם יעקב מצפי ע"ה ולימד אותם תורה ויראה וחסידות והיה טורח בהם יומם ולילה. והם סיפרו שהוא כרבם מובהק שלמדו כל תורתם ממנו. הוא היה יודע כל כ"ד פרקי משניות שבת בעל פה והיה לומד אותם בשלש סעודות שבת. היה מקבל כל אדם בסבר פנים יפות וכשהיו לומדים אצלו הלכות פורים היה שמח שמחה של מצוה ומשמח אלהים ואנשים בבדיחותיו מה שלא היה דרכו כן בשאר הימים. ולא פסק מלמודיו אפילו אחר שכהו עיניו מראות לעת זקנתו. והיה בא בכל יום לישיבת חכם שלמה לנייאדו ע"ה ולא היה מקבל משכורת מהכולל. רק אחד מהעשירים החסידים היה שולח לו משכורתו בסתר מבלי שידע שום אדם בזה. ונודע עליו אחרי מותו. והוא היה הגביר היקר והנחמד כה"ר עזרא אשר סאלם ע"ה. והוא נפטר אחרי פטירת הרב בשלשה חודשים. הוא נפטר בחודש חשון התרפ"ה.

 

 

סיפר נכדו חכם יעקב מצפי ע"ה כי פעם אחת היה אביו מנהל חשבונות אצל סוחר ערבי אחד ואבד לו פתק של חשבון והערבי לחץ עליו למצוא הפתק ומרוב צערו נתנמנם קצת במשרד ובא אליו אביו בחלום ורמז לו שהפתק נמצא במקום פלוני ומצא אותו, ואילו לא מצא אותו היה מפטר אותו. יהי זכרו ברוך.

אהבת? נא שתף עם חבריך! בברכה, חיים סלמן
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *