חכם משה יחזקאל צאלח ע"ה

 

חכם משה יחזקאל צאלח ע"ה

חכם משה יחזקאל צאלח ע"ה

בס"ד

תולדות חייו של חכם משה יחזקאל צאלח ע"ה.

נפטר בעשרה בטבת. זיע"א. (ראה גם כתבה על תולדות חייו של חכם יחזקאל צאלח ע"ה אביו של חכם משה יחזקאל צאלח ע"ה. נפטר ביום כ"ח בתמוז. זיע"א כפי שנתקבלו מחכם שלמה טבח הי"ו).

חכם משה יחזקאל צאלח ע"ה היה מהחברים של חכם משה יהושע ע"ה ולמדו ביחד אצל חכם יהודה פתייא ע"ה ואצל חכם שמעון אגסי ע"ה. היתה לו ישיבה בבית המדרש זלכה והוא לימד כמה תלמידים והיה לומד גם בישיבת ח"ר שלמה לנייאדו ע"ה. וזכה ועלה לארץ ושמש רב מטעם משרד הדתות בנחלת יהודה. נח לשמים ולבריות עניו וחסיד נחבא אל הכלים. והוא חיבר ט"ו חיבורים ומשתדלים בהדפסתם. נפטר ביום עשרה בטבת שנת התשכ"ו ונקבר ביום י"א לחודש טבת.

יהי זכרו ברוך.

 

להלן תוכן מכתב של שלמה טבח הי"ו שהוא "שהוא הנין של חכם יחזקאל צאלח" או "נכדו של חכם סלמן גורג'י בן חכם יחזקאל צאלח (הקרוי גם הרב שלמה טבח- שהוא אחיו של החכם)"

 

 

חכם משה יחזקאל צאלח זצ"ל הינו דוד של אבי. חכם משה יחזקאל צאלח הוא בנו של חכם יחזקאל צאלח ואחיו של חכם שלמה טבח (הקרוי גם סלמן גורג'י בן יחזקאל צאלח)- שאני קרוי על שמו. חכם משה יחזקאל צאלח כתב מס' חיבורים וביניהם פני משה, ויקהל משה בגדי ישע ועוד, שראו אור בספר תורת משה שקיבץ מס' חיבורים שלו. בהקדמה לספר מופיעים תולדות החכם ובלי נדר אעלה אותם בקרוב לאתר. מדובר בחכם מופלג שהיה מתלמידי חכם שמעון אגסי וחכם יהודה משה פתייה. בסוף ימיו כיהן כאב בית דין נחלת יהודה. אחיו (סבי) חכם שלמה טבח ייסד את בית הכנסת תפארת ציון ברמת השרון ובסוף ימיו כיהן כרבה הראשי של שכונת מורשה ורבה הראשי של רמת השרון. חכם יחזקאל צאלח (בן יעקב) שהוא אביהם של שני החכמים (שאני נין שלו) היה מחכמי בבל איש חסיד וקדוש ובלי נדר בקרוב אעלה תמונות של כל החכמים האלה יחד עם קורות חייהם. יהי רצון שזכותם של צדיקים קדושים אלה תעמוד לזכות כלל עם ישראל, ולזכות משפחתי. שבת שלום שלמה טבח.

להלן מכתב מבנו של החכם:

אני בנו של חכם משה יחזקאל צאלח.ספריו הוצאו לאור באמצעות חברת "אהבת שלום" ע"י כבוד הרב יעקב משה הלל שליט"א. הספרים פורסמו בשני כרכים שנקראו " תורת משה".שמות הספרים: כרך א: פני משה,ויקהל משה-על התורה. כרך ב: דברי משה,ויכתוב משה,תפלה-למשה,-תחת הכותרת בגדי ישע-על נביאים וכתובים ותהלים. ספר מוליך לימין משה-חידושים על הש"ס. ספר ויגד משה-על אגדות הש"ס. מערכות באגדה-דרשות על האגדה. ישמח משה-דרושים שונים. ויסתר משה-על הזוהר והתיקונים והאידרא קדישא . משאת-משה -על האידרות ועל פירוש יין הרקח. פירוש על תקון ז באדר. מילי דחסידותא-על ספר חסידים. אגרת הנסים-על נסים שארעו לו. ישיר משה-פיוטים לחגי ישראל ולנסים שארע למחבר. זה כבר שנים רבות לא ניתן להשיג את הספרים הנ"ל שאזלו מן השוק. ישנו ספר נוסף ומיוחד הנקרא " ערך לחם " ,הנמצא בהוצאה לאור .בתקוה שבקרב יופץ. אני מקוה ומתפלל שיצא ביחד עם הקודמים.

הוא קבור בבית העלמין בשכון גורדון שבראשון לציון,הישן.שער 1,גוש 4,חלקה 5,שורה 6,קבר 1(הראשון בשורה).

אהבת? נא שתף עם חבריך! בברכה, חיים סלמן
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

10 תגובות על הפוסט “חכם משה יחזקאל צאלח ע"ה

  • אני בנו של חכם משה יחזקאל צאלח.ספריו הוצאו לאור באמצעות חברת "אהבת שלום" ע"י כבוד הרביעקב משה הלל שליט"א.הספרים פורסמו בשני כרכים שנקראו " תורת משה".שמות הספרים: כרך א:פני משה,ויקהל משה-על התורה. כרך ב: דברי משה,ויכתוב משה,תפלה-למשה,-תחת הכותרת בגדי ישע-על נביאים וכתובים ותהלים. ספר מוליך לימין משה-חידושים על הש"ס. ספר ויגד משה-על אגדות הש"ס. מערכות באגדה-דרשות על האגדה. ישמח משה-דרושים שונים. ויסתר משה-על הזוהר והתיקונים והאידרא קדישא . משאת-משה -על האידרות ועל פירוש יין הרקח. פירוש על תקון ז באדר. מילי דחסידותא-על ספר חסידים. אגרת הנסים-על נסים שארעו לו. ישיר משה-פיוטים לחגי ישראל ולנסים שארע למחבר. זה כבר שנים רבות לא ניתן להשיג את הספרים הנ"ל שאזלו מן השוק. ישנו ספר נוסף ומיוחד הנקרא " ערך לחם " ,הנמצא בהוצאה לאור .בתקוה שבקרב יופץ.אני מקוה ומתפלל שיצא ביחד עם הקודמים.

   • בס"ד
    תזכה למצוות על הסברך המפורט על הספרים הקדושים של מור אביך חכם משה יחזקאל צאלח ע"ה.
    מי יתן ואכן יצאו הספרים שוב ונוכל לרכוש אותם ויהיו חלק מהספריה של חכמי עירק הגדולים.
    אודה לך אם תודיענו כאשר יצאו שוב לאור.
    חודש טוב ומבורך
    חיים סלמן
    מנהל האתר

 1. כמה ילדים היו לו? מסופר כי התחתן בשנית עם נזימה כי לא היו להם ילדים. איך קראו לאשתו הראשונה? האם הוא גרש אותה או שהתחתן על פניה?

  • הוא קבור בבית העלמין בשכון גורדון שבראשון לציון,הישן.שער 1,גוש 4,חלקה 5,שורה 6,קבר 1(הראשון בשורה).

   • כאשר חיפשתי היום בבית העלמין גורדון בראשון לציון את ציונו של ח' עזרא ששון בן סאלם ומסעודה שנפטר ערירי בכ"ג תשרי תשמ"ו נתקלתי באקראי במצבתו של הרב משה צאלח ואף צילמתי אותה. הזקן הכשר והערירי ח' עזרא ששון היה אדם גלמוד ויר"ש שהתגורר במעברת עמישב בפ"ת. שמעתי מפיו שה"בן איש חי " היה הסנדק שלו (בשנת תר"ס) והרב משה חיים היה המוהל . הוא קנה את החלקה עוד בחייו , ומה שמחתי לגלות היום שזכה להקבר בסמוך ממש לציונו של הרב משה צאלח זיע"א.

 2. האם שם משפחתו היה גם צורף
  מאחר ומצאתי בספר ארזי הלבנון בדיוק באותו תאריך נפטר הרב משה יחזקאל צורף וכתוב שהיה רב נחלת יהודה בראשלצ וחבר טו חיבורים
  אשמח לתשובה בהקדם במייל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *