חכם משה יהושע ע"ה

חכם משה יהושע עה

בס"ד

תולדות חייו של חכם משה יהושע ע"ה רבה של גבעתיים בעל ספר "קץ הימין". ההילולא שלו ביום כ"ט בכסלו. זיע"א.

להלן פרטים על תולדות חייו של החכם כפי שנדלו ע"י חכם איציק שמש הי"ו מפי חכמים שהיו קרובים אליו:

מפי חכם ששון נח: חכם משה יהושע ע"ה היה בזמנו כמו הרב עובדיה שליט"א שיהיה בריא. חכם משה יהושע נפטר בכ"ט כסלו.

אני רציתי להזמין אותו לבר מצוה של הבן שלי, שהוא גם מל אותו. כשהוא מל אותו, הוא אמר לי שהוא יהיה לך כמו יעקב אבינו עליו השלום, וברוך השם, הוא גדל ובאמת, הוא נותן שיעור בישיבות.

חכם יהושע לפני שהלך לעולמו זה היה בנר חמישי של חנוכה,זה היה ביום שישי, וכשבאתי להזמין אותו לבן שלי, שמעתי שהוא הלך לעולמו. באותו בוקר הוא התפלל שחרית בתור חזן, קרא פרשה, קרא תהלים, קרא שניים מקרא ואחד תרגום. הלך הביתה, התרחץ, לבש בגדי שבת, שכב וזהו זה. ביום ראשון היתה הקבורה שלו, הוא נקבר בגבעתיים בבית קברות שכולם רואים כשנוסעים באוטובוס.

המון דברים למדתי אצלו. אפינו מצות בחג המצות, ואני שם את המצות בתוך התנור. (ושלו היה יבש זה לא נדבק- במשפט שבסוגריים אולי יש טעות, לא היה מובן). אבא שלו חי 108 שנה, אמא שלו חיה 102 שנה.

הלכתי לבקר ולבדוק איך הוא מתנהג. ראיתי אותו עושה אוכל לשבת. אשתו גם היתה מתלמידי חכמים. שנזכה לראות אותו בתחיית המתים. הוא גם היה תוקע בשופר, המשפחה שלו רצתה לתת את השופר למוזיאון, אבל אני ביקשתי אותו מהם, אחותו אמרה להם, הבן אדם הזה עזר לאבא שלי בכל הדברים.

הוא לימד אותי הלכות. נסענו פעם לקברי צדיקים, והיה לברך מזונות ושהכול. חכם יהשוע אמר אם מברכים קודם שהכול על התה ואחר כך מזונות. חכם יהושע אמר קודם שהכול על התה, ורק אחרי זה מזונות, כי אם תאכל מזונות, הפה והשיניים שלך יהיו מלאים מזונות, איך תוכל לברך? היה לי גם ידיד אחד סגי נהור, הוא היה לומד איתו מסכתות שלמות. תלמידי חכמים ממש שהיו בעירק היו באים ממקומות רחוקים לשמוע אותו כל שני ורביעי. גם הרב האשכנזי של העיר גבעתיים היה קורא לו מורנו ורבנו הרב יהושע.

מפי יעקב דלאל, גבאי בית הכנסת של חכם יהושע: שמו המלא של החכם: יהושע בן משה וצלחה למשפחת אוזני (Ozni). עם הזמן יותר ויותר קראו לשם משפחתו משה, עד שהפך למשה. הוא היה ראש אב בית דין בעירק, שני דורות לאחר חכם יוסף חיים (הבן איש חי), לפניו היה חכם עזרא דנגור. הוא התחתן עם הבת של חכם עזרא דנגור. בא לארץ בשנות החמישים, הקים וייסד בית ספר. היה רב העיר הספרדי של העיר גבעתיים לצד האשכנזי) עד מותו, וגם היה הרב הספרדי הראשון בעיר. ייסד את בית כנסת בית אל בגבעתיים. הוא היה בעל קורא בתורה בשבתות. והעביר שיעורים קבועים. פעמיים בשבוע היה מלמד גמרא והיו באים אליו רבנים מהעדה הבבלית מכל גוש דן לשמוע את שיעוריו: הרב מאיר כדורי (שייסד את ישיבת הבן איש חי בשכונת התקווה), הרב יצחק צורף, הרב ששון נח, הרב דוד חלבי (שהיה סגי נהור). חכם משה יהושע ע"ה נפטר בערב ראש חודש טבת, כט בכסלו, ביום שישי. בבוקר הוא היה שליח ציבור. הוא הלך לנוח אחרי בית הכנסת. מת מיתת נשיקה
התקשרו אליו תמיד לשאול שאלות, אשתו ענתה לטלפון, ואז היא שמה לב שהוא נפטר. היה בהתנדבות בבית הכנסת. הקפיד על המנהגים הבבליים: בזמנו היו מתחילים ערבית ב'כי אל רחום', מנהג שנשאר עד היום (לא חשוב מי חזן), לא אמרו אבינו מלכנו בשבתות בעשרת ימי תשובה, היו אומרים בתחנון 'אנא', ואז מיד י"ג מידות ללא הקטע 'אל ארך אפיים', לאחר י"ג מידות היו אומרים מיד 'הטיבה ברצונך', ולאחר מכן 'יהי שם'. כיום הרב יעקב נח, בנו של הרב ששון נח, חזן בחגים. הרב יוסף זליכה היה נותן שיעורים, ומאז שעבר אירוע מוחי, בנו- הרב מנשה שליכה נותן שיעורים.
להלן פרטים שלקטתי מתולדות חייהם של חכמי עירק:

חכם אברהם טחן בן כדורי ולולו ע"ה למד את המילה מחכם משה יהושע ע"ה בעל הספר אזני יהושע.

חכם יהושע משה ע"ה מספר ששמע מחכם אצלן יהודה ע"ה כי פעם אחת כשהיה לומד בלילה עם הבעלי בתים, התקשה באיזה דיבור בדברי רש"י ואחרי חצות ישן מצטער על זה. ובחלומו נראה לו רש"י בכבודו ובעצמו. הוא היה אדמוני וטוב רואי ועשה לו סימן הפסק בידו בתוך כדי דיבור, לרמוז לו שהם שני דיבורים. וכשניעור בבוקר התפלא על זה. ואז היו דברי רש"י מובנים בפשיטות.

 

אהבת? נא שתף עם חבריך! בברכה, חיים סלמן
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

10 תגובות על הפוסט “חכם משה יהושע ע"ה

 1. למרות שאני לא בדת,אי אפשר לשכוח את דמותו של הרב, חכם שוע היינו קוראים.
  לעולם לא נזקק לשעון לכניסת שבת או מליחת בשר. ביצע אין ספור בריתות וחתונות, ללא שום תמורה. כמה חבל שאין תמונה שלו באתר.

  • בס"ד
   תודה לך נסים היקר על תגובתך.
   את כל קורות החיים של חכמי עירק העתקתי מספרו של חכם משה יהושע ע"ה "קץ הימין". ושם היתה תמונה שלו בגיל העמידה. אני מנסה להשיג שוב את הספר כדי להעתיק את תמונתו.
   שבוע טוב
   חיים סלמן
   מנהל האתר

  • זכיתי שהוא חיתן אותי ויש לי סרטוני וידאו שלו בחתונה בבית הכנסת שניהל, כמו כן תיעוד ותמונות..היה רב צדיק עניו וצנוע כל כך, בירך את אחי לפני נסיעתו לחול והברכה כבר עבדה כשעלה לאוניה, מייד התחבר עם משגיח הכשרות וחזר לארץ דתי הרב שמואל מזרחי, כאשר בנו הרב אהרון מזרחי פתח ישיבה בבית הכנסת והוא פעיל ביותר שם…ברכה של הרב חכם יהושוע פועלת תרתי משמע.

 2. בס"ד
  סוף סוף השגתי את התמונה של חכם משה יהושע ע"ה והכנסתי אותה לקורות חייו.
  חיים סלמן
  מנהל האתר

 3. שאלה: אבי סיפר לי שבעירק בבגד ב-1930 כששאבי נולד מל אותו חכם שוע.
  האם ניתן להבין שחכם שוע זה הוא זה שמל אותו?

  • בס"ד
   יתכן מאוד. אבל חכם שוע היה שם נפוץ בחכמי עירק.
   חג פורים שמח
   חיים סלמן
   מנהל האתר

 4. לאחרונה הלך לעולמו חכם ששון נח המוזכר בערך זה. החכם נולד בבצרה ונפטר בגיל 88 בערך, ביום ט״ז בטבת התשע״ט. זכיתי להתפלל מספר שנים עם חכם ששון בבית הכנסת ״ששון שמואל״ ברמת-גן, בו שימש כחזן במשך יותר מ-50 שנה, וגם מסר שיעורים ב״בן איש חי״ וב״עין יעקב״ בהוצאת מנצור, בשנים בהן התפללתי בבית כנסת זה. מדי פעם שימש לצדו בחזנות באותן שנים חכם מאיר דורי ע״ה, בנו של חכם יחזקאל עזרא דורי ע״ה. חכם ששון היה תלמידו של חכם יהושע משה ע״ה, אותו הזכיר תדיר בשיעוריו, ושל חכם דוד מצפי ע״ה (אחיו של חכם יעקב מצפי ע״ה). זכורה לי ההתלהבות הרבה שלו בקיום המצוות ובלימוד התורה, לצד הענוה והפשטות ״של פעם״. ניתן למצוא הקלטות שלו ביוטיוב שהועלו לאחר פטירתו, כנראה על ידי אחד מבני המשפחה. חבל על דאבדין ולא משתכחין!

 5. הוא התחתן עם הבת של חכם עזרא דנגור ?????
  כנכד להרב ששון משה דנגור זצ"ל, יש כאן טעות סופר, הרב יהושע היה חתן זקיני ששון משה דנגור וגיסו של חכם יעקב מוצפי זצ"ל. הרבנית טובה היתה אחות סבתא שלי לאה (אגסי) בת הרב ששון משה דנגור
  תודה
  מוטי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *