חכם כמוה"ר יצחק נסים ע"ה הראשל"צ הגאון

 

חכם יצחק נסים ע"ה הראשל"צ

חכם יצחק נסים ע"ה הראשל"צ

בס"ד

תולדות חייו של הראשל"צ החכם הגאון כמוה"ר יצחק נסים ע"ה.

החכם הגדול מרן הגאון הראש"ל הרב הראשי לישראל הרב יצחק נסים ע"ה בן הרב רחמים ע"ה. נסע בקטנותו לירושלים עם הוריו וחזר לבגדאד ועודנו רך בשנים קודם מלחמת העולם הראשונה. ובעודנו רך וקטן בשנים ניכר בו שהוא מעולה וגאון. יש לו כח זכרון נפלא מאוד בוצין בוצין מקטפיה ידיע. והוא למד אצל הרב שלמה לנייאדו זצ"ל והשתתף עמו בכמה היתר עגונות שנשארו מהמלחמה. בעל שכל זך וחריף. קולע אל השערה ולא יחטיא. חזק ואמיץ בעבודת ה'. אינו חת מפני כל ועליו נאמר הפסוק ויגבה לבו בדרכי ה'. ותיקן כמה תקנות בבית המטבחיים והדפיס אותם בספר צדקה ומשפט להרב צדקה חוצין זצ"ל כדי שישמרו לדורי דורות. ולא היה מקבל משכורת כי היה סוחר ומתפרנס מיגיע כפו. וכל מאכליו ומשקיו היו על טהרת הקודש. והוא טרח והדפיס את הספר צדקה ומשפט להרב צדקה חוצין הראשון עם הערות יקרות להרב ראובן נאווי. פעם היה בליל שבועות שנת התרע"ד שמנהגו להיות ניעור כל הלילה ללמוד בספר קריאי מועד כפי מנהגי האר"י זצ"ל, ביקש מחכם משה יהושע ע"ה שאולי יוכל להכין לו מקום לטבול בבאר מים חיים אחרי הלימוד קודם עלות השחר. והוא השתדל למצוא לו מקום צנוע בבית הרב משה כ'צ'יר נכדו של הרב ראובן נאווי. והוא הכין להם את הכל עם אור מודלק ומגבות. והלכו שניהם ביחד והיה הכל מוכן וטבלו ויצאו. והלכו לבית הכנסת והתפללו במנין הרבנים הגדולים, הרב שמעון אגסי, והרב צדקה חוצין, והרב אפרים מנשה כהן זצ"ל עם הנץ החמה. כשנסע לבצרה במלחמת העולם הראשונה והגיע חג הפסח ביקש מחכם משה יהושע ע"ה להכין לו מאכלים לפסח תחת השגחתו ועשה רצון צדיק ומלא את בקשתו ברצון.

 אחרי כמה שנים לנישואיו עלה לארץ ונשתקע בה והוסיף קדושה על קדושתו ומשם היה עוזר לחכמים בבגדד בעניינים השייכים לצבור. ואחרי שעלו רבני בבל לארץ טרח עמהם להמציא להם את פרנסתם בכבוד. ויגע בעשר אצבעותיו עד שמינה אותם. מהם דיינים, מהם רבנים, מהם ראשי ישיבות, ומהם שוחטים. וגם חכם משה יהושע ע"ה זכה להבנות ממנו בהמלצות אשר המליץ עליו בפני הרב עוזיאל זצ"ל. ובפני הרב הרצוג זצ"ל. ובפני הרב טולידאנו זצ"ל. וזכה להתמנות על ידו כרב העיר גבעתיים. ולא זזה ידו מתוך ידו ומלך ביופיו תחזנה עיניך עד ביאת הגואל. יהי זכרו ברוך.

אהבת? נא שתף עם חבריך! בברכה, חיים סלמן
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

תגובה אחת על הפוסט “חכם כמוה"ר יצחק נסים ע"ה הראשל"צ הגאון

  1. מישהו לא ממוצא עירקי אמר לי שהעירקים ישרים כמו פלס, והביא לדוגמא את החשב הכללי זליכה, שחשף שחיתויות ולא היה מוכן לדמי שתיקה, דבר שעלה לו בתפקיד. והנה מצאתי כתבה על היושר של הרב יצחק נסים.

    http://www.srugim.co.il/76438-%D7%94%D7%A8%D7%91-%D7%90%D7%91%D7%99%D7%A0%D7%A8-%D7%A2%D7%9C-%D7%94%D7%90%D7%A4%D7%99%D7%A4%D7%99%D7%95%D7%A8-%D7%95%D7%9E%D7%9C%D7%90%D7%9A-%D7%A8%D7%A2-%D7%99%D7%A2%D7%A0%D7%94-%D7%90%D7%9E?di=1

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *