חכם יצחק מחלב בן שמחה ע"ה

 

חכם יצחק אליהו מחלב ע"ה

חכם יצחק אליהו מחלב ע"ה

חכם יצחק מחלב, חכם סלמאן חוגי, אבו דהוד

 

בס"ד

תולדות חייו של חכם יצחק מחלב בן שמחה ע"ה.

ההילולה שלו ביום י"ב באדר ב'. זיע"א. 
בס"ד
חכם יצחק מחלב היה רב שוחט קורא בתורה ותוקע עוד בעיר בגדאד בעיראק. הוא היה יהודי עם יראת שמים גדולה ולא מנע ממנו לקיים המצוות שום דבר.

כאשר נתבקש לישיבה של מעלה בא אדם אחד שלא הכרנו כלל וסיפר כי בזמן שהיו פרעות בעיראק נגד היהודים היה חג שבועות וחכם יצחק מחלב התחיל ללכת לבית הכנסת כהרגלו כאילו דבר לא קורה. והנה אנשים החלו לראות את החכם צועד בבטחה לבית הכנסת ומיד יצאו גם הם והצטרפו אליו ותוך זמן קצר נהיה קהל רב שצועד אל בית הכנסת.

עוד סיפר היהודי הנ"ל כי החכם שהיה שוחט בקהילה שחט יום אחד עגל גדול ומצא אותו טריפה. מיד ללא היסוס פסל החכם את העגל ואמר שהוא אסור לאכילה. בעל העגל איים על הרב אם לא יכשיר את העגל הוא יפגע בו. מה עשה החכם? פתח את חולצתו וחשף את חזהו ואמר לו: תהרוג אותי פה. יותר טוב שאני אהרג פה ולא בעולם הבא. בעל העגל נחרד מאוד מתגובת החכם ומיד ביקש סליחה וחזר בתשובה מאותו יום והלאה.

 את חכם יצחק ע"ה הכרתי לראשונה בהיותי ילד בן 10 כשעברנו מהמעברה לשיכוני הקטמונים. שם הקימו בני משפחת חמו בית כנסת על חורבות של בית ערבי הוא בית הכנסת שערי רחמים של היום בצומת פת. כמובן שחכם יצחק נתבקש לשמש כרב של השכונה וחזן של בית הכנסת.

חכם יצחק נהג ללמד אותנו שיעור בגמרא כל שבת לפני תפלת מנחה. ואחרי שיעור זה נתן דרשה מעניינת מאוד מלוקטת ומתובלת ממדרשים רבים כשבית הכנסת היה מלא מפה לפה.

בראש השנה היינו מצפים לתרועה הגדולה שתקע בסוף התפילה לאחר עלינו לשבח. זו היתה תרועה יפה מאין כמוה בסגנון שרק יהודי עירק נהגו לתקוע שהיא יבבה ממש ולא שברים כמו עדות אחרות. היינו נוהגים למדוד בשעון כמה שניות אורכת התרועה הגדולה.

בערב יום כיפור שהי נוהגים לשחוט כפרות, בעת עלות השחר, היה החכם עומד ושוחט לכל אחד ואחד בשכונה תרנגול או תרנגולת לזכר ולנקבה ומברך ומכסה הדם בעפר.

הרב שלט היטב בכל הפיוטים של יהודי עיראק ובכל חג וחג ובכל אירוע משמח היה משורר בקול נעים את הפיוטים המתאימים למאורע וכך למדנו כולנו את כל נעימות הפיוטים. גם נעימות התפילות היו שגורות על פיו ובמיוחד של ר"ה וכיפור וכך יכולנו להמשיך את המסורת המהוללה שלו הלאה.

רבנו נתבקש לישיבה של מעלה בי"ב באדר. תהי נשמתו צרורה בצרור החיים אמן.

ויהי רצון שה' יזכנו שננחיל אותה לדורות הבאים וע"י זה ישלח לנו ה' משיח צדקנו במהרה בימינו אמן.

 

 

 

 

אהבת? נא שתף עם חבריך! בברכה, חיים סלמן
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

9 תגובות על הפוסט “חכם יצחק מחלב בן שמחה ע"ה

 1. שלום עליכם,
  בספר קץ הימין לר' יהושע משה ע"ה מופיעה תמונה של הרב יצחק מחלב כאשר כתוב הרב יצחק אליהו. האם היו לרב שם משפחה נוסף? או אולי אליהו זה שם אביו (ידוע שאצל העיראקים נהגו לכנות אדם בשלושה שמות השם הפרטי, שם אביו ושם משפחתו).

  • בס"ד
   יכול להיות ששם אביו היה אליהו כיוון שהוא קרא לבנו הבכור בשם הזה והיו קוראים לחכם אבו ליהו.
   בברכה
   חיים סלמן
   מנהל האתר

   • חכם יצחק מחלב היה בין דודה של סבתא שלי נונה רחל היה אבי מראד מורדכי ואחותו גולט ז"ל היו עולים לירושלים לחכם יצחק מחלב היו עוד שני אחים ששמעתי חכם יעקב מחלב וחכם משה מחלב הם היו מבית מחלב משפחה של צדיקים
    יכול להגיד שזכותם תגן עליכם ועלינו ועל כל עמו ישראל

    • סבי היה יצחק מחלב. נכון היו לו שני אחים: יעקב ומשה. תודה רבה על מה שכתבת. סבא יצחק וגם האחים שלו, היו אנשים מאוד מיוחדים. ברכות לך ולמשפחתך!

     משה מחלב

  • אברהם היקר
   אכן , שמו של אביו של סבי יצחק, היה אליהו, וכך גם הוא קרא לדודי: אליהו מחלב.

   משה מחלב

 2. סבי, אליהו פנירי ע"ה התפלל בבית הכנסת הזה .בילדותי באנו להתפלל שם ואי אפשר לשכוח את הקול הנעים של חכם יצחק ע"ה.האם יש למישהו הקלטה של חכם יצחק?
  תודה רבה

  • בס"ד
   נכון הכרתי את סבך חכם אליהו פנירי ע"ה היה אדם נעים ונחמד.
   תוכל להאזין לקריאת המגילה של חכם יצחק מחלב ע"ה.
   בברכה
   חיים סלמן
   מנהל האתר

 3. היכרתי את חכם יצחק מחלב מהקטמונים. בית הכנסת בצומת פת נקרא צלאת חכם יצחק. היה עניו וירא שמים.

  • בס"ד
   תודה לך חכם יוסף. הוא ומור אביך חכם יחזקאל עזרא דורי ע"ה שמשו בהנהגת קהלתנו.
   זכותם תגן עליכם ועלינו אמן.
   חיים סלמן
   מנהל האתר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *