חכם יצחק כ'ד'ורי ד'יבה ע"ה

 

 

בס"ד

תולדות חייו של חכם יצחק כ'ד'ורי ד'יבה ע"ה. זיע"א.

מי שיודע תאריך פטירתו של החכם נא להודיע למנהל האתר.

חכם יצחק כ'דורי ד'יבה ע"ה. עניו וחסיד ומקובל. היה לומד אצל חכם משה יהושע ע"ה. איש שכל לבו לב ארי ומתראה כשועל. ולא היה קונה נעליים רק קונה חתיכת עור ועושה את הנעליים בעצמו.

 פעם אחת הוצרכו הב"ד לנעלי חליצה. והביאו אותו לב"ד ואחרי שראה צורת המנעל תכף ומיד תיקן לחכמים חמשה מנעלים לחליצה והב"ד היו שבעי רצון ממנו ורצו לשלם לו כסף הרבה יותר מדאי. והוא לא הסכים בשום אופן. ולקח רק מה שמגיע לו. הוא לא היה אוכל בשר ונחלש וחלה והרופאים צוו עליו לאכול והסכים בקושי והוא החמיר על עצמו חומרות יתירות. ואח"כ נסע לירושלים ולמד בישיבת שושנים לדוד. יהי זכרו ברוך.

 

בס"ד

תולדות חייו של החכם הגדול זקן מקובלי ירושלים בעת האחרונה כמוה"ר יצחק כדורי בן תפאחה ע"ה. נלב"ע ביום כ"ט בטבת. זיע"א.
יצחק כדורי
מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

הרב יצחק כדורי

תעודת זיהוי מנדטורית של הרב כדורי משנת 1931.
הרב יצחק דיבה בן הרב כדורי-זאב דיבה בן עזיזה ואמו הרבנית תוּפאחה נולד בבגדד שבעיראק. שנת הולדתו אינה ברורה, אך משערים כי נולד עוד בסביבות 1900. אביו, רבי זאב (כדורי) דיבה, סוחר בשמים, שלח אותו ללמוד ב"בית זילכה" – מקום הוועד של חכמי העיר, וכילד הוא פגש את רבי יוסף חיים בן אליהו ("הבן איש חי"). נחשב לעילוי כבר בגיל שבע עשרה, וסופר ששלט ברזי התלמוד. בשנת 1922 עלה לארץ ישראל ולמד בישיבת שושנים לדוד ובישיבת פורת יוסף שבעיר העתיקה בירושלים אצל הרב אפרים כהן ע"ה.
סמוך לנישואיו עם אשתו הראשונה, שרה, שינה את שמו לכדורי. ליצחק ושרה נולדו שני ילדים – דוד ורחל.

לאחר מלחמת השחרור עם נפילת העיר העתיקה, עבר הרב כדורי ללמוד בישיבת המקובלים בית אל. התפרנס מעבודתו ככורך ספרים בשכונת הבוכרים בירושלים – שם התגורר. בהמשך כיהן כראש ישיבת המקובלים "נחלת יצחק", שנוסד על ידי בנו הרב דוד כדורי, ונכדו הרב יוסי כדורי, ללימוד כוונות התפילה לפי סדר הרש"ש, וכראש הבד"ץ "נחלת יצחק".

ב-1989 נפטרה אשתו שרה, וב-1993, כשהוא בן למעלה מתשעים, התחתן בשנית, עם דורית – חוזרת בתשובה שהייתה אז בת 42 לערך.

הרב כדורי עצמו נפטר בגיל מופלג ב-28 בינואר 2006 (כ"ט בטבת ה'תשס"ו). גילו המדויק לא ברור. על פי מה שפורסם נפטר הרב כדורי בגיל 106, אך בכתבה עליו בשבועון "ארבע כנפות", שמוציא לאור ארגון "שופר" של הרב אמנון יצחק, נטען שם שהרב כדורי נפטר בגיל 110 עד 112. במסע הלוויתו בירושלים השתתפו מאות אלפי בני אדם וערוצי הטלוויזיה שידרו ממנו שידורים ישירים.

לא פורסמו בפומבי כתבים של הרב כדורי בנושאי קבלה, ולפיכך יצירתו בנושא לא עוררה התעניינות בחוגים אקדמיים.
[עריכה] מעורבותו של הרב כדורי בפוליטיקה
הרב כדורי התחבר עם הרב עובדיה יוסף, והפך בהדרגה לאחד ממנהיגיה הרוחניים של תנועת ש"ס. מאות אנשי ציבור, ספורטאים ופוליטיקאים נהרו אל ביתו על מנת לקבל את ברכתו. בשנת 1996, יום לפני הבחירות לכנסת ה-14 בא נתניהו לבקר את הרב כדורי וזכה להבטחה "מחר תהיה ראש ממשלה".

במשך השנים התגלעו ויכוחים בין הרב כדורי וחצרו לבין הרב עובדיה יוסף. בעקבות ויכוחים אלו התנתק הרב מש"ס, ונכדו, יוסף כדורי, הקים את תנועת "אהבת ישראל". הרשימה התמודדה בבחירות לכנסת ה-16 אך זכתה באלפי קולות בודדים ולא עברה את אחוז החסימה. זמן קצר לפני פטירתו, במהלך הבחירות לכנסת ה-17, חזר הרב לתמוך בתנועת ש"ס.
רבנו נתבקש לישיבה של מעלה ביום כ"ט בטבת. זיע"א.

אהבת? נא שתף עם חבריך! בברכה, חיים סלמן
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *