חכם יחזקאל הלוי ע"ה

 

חכם יחזקאל הלוי ע"ה

חכם יחזקאל הלוי ע"ה

בס"ד

תולדות חייו של חכם יחזקאל הלוי ע"ה.

נפטר ו' בכסלו. זיע"א. (עפ"י הודעת חכם שלמה לוי הי"ו מצאצאיו של החכם).

חכם יחזקאל הלוי ע"ה היה ראב"ד מקודש. לא הסתכל מימיו חוץ לארבע אמות שלו. נשאר זקנו שחור עד יום מותו. לפי שהיה לו בטחון גדול לא דאג לפרנסה. היה תלמידו של חכם אלישע דנגור ע"ה. כשהיה הולך בדרך, היה משפיל ראשו לארץ שלא יסתכל בשום בריה. היה ענו וחסיד קדוש יאמר לו. כשהיה מגיד מוסר בערב בבית הכנסת הגדול, היה בוכה בקול רם וכל הקהל היו בוכים עימו. היה בקי בכל ארבעה חלקי השולחן ערוך ולאפסיק גירסא מפומיה כולי יומא. ועד רגע שנפטר היה בידו השולחן ערוך אבן העזר. ולא היה חת מפני כל.

פעם אחת הכריחו אותו ואיימו עליו שאם לא יעשה כרצונם יפסיקו את משכורתו ולא השגיח בהם. מעשה והפסיקו את משכורתו במשך ששה חודשים והתפרנס באותם הימים בדוחק רב מהלוואות ומלחם צר ומים לחץ. אח"כ אמר לרבנים: סוף כל סוף לא מת מרעב ויכול להתפרנס אפילו שאוכל לחם לבד. אח"כ החזירו לו את משכורתו אחרי שראו את יושרו ותמימותו וענוותנותו.

חכם משה מצפי היה שכנו והיה שומע את קול בכיתו בלילה בעת אמירת התיקון חצות. וכשמת, הספידו חברו חכם משה חיים ע"ה וגילה לחכמים בהספדו כי מצא אצלו קופסה טבק והוא יודע בו שלא היה שואף טבק. אז שאל אותו מה יש בה ולא השיב כלום. אח"כ הפציר בו והשיב כי שם בה אפר מקלה כדי לשים במקום התפילין בשעת אמירת התיקון חצות.

לפעמים היה מכניס עצמו בסכנה מרוב חרדתו למצוותכמו שספר חכם משה מצפי ע"ה כי פעם קנה בקבוק לשים בו מים לפסח והיה נקוב וסתום בסלאח (עופרת) שיש בו חשש חימוץ כי שמים בו קצת קמח. וכשהודיע לחכם יחזקאל על זה, שלח אחרי המוכר אפילו שהיה ערבי והוריד לו את המטפחת על צוארו ונתן לו כמה סטירות לחי. והכריז עליו בבתי כנסיות שלא לקנות ממנו שום דבר עד שאח"כ בא ונפל לרגליו והבטיח שלא יעשה עוד דבר זה. עד שחזר והכריז עליו והכשירו. נפטר בחודש חשון התרע"ד. זיע"א.

אהבת? נא שתף עם חבריך! בברכה, חיים סלמן
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *