חכם דוד חלבי ע"ה

בס"ד

תולדות חייו של חכם דוד חלבי ע"ה החזן משכונת התקווה. כנסו כאן לקרוא מעט על תולדות חייו כפי שקבלתי מידידי מנהל הפורומים איציק הי"ו.

שימו לב! זה עתה קבלתי פרטים מפורטים על תולדות חייו של החכם מאת חכם עזרא יחזקאל דשת הי"ו שהיה מתלמידיו. כנסו וקראו והגיבו בתחתית הכתבה.

חכם דוד חלבי ע"ה היה חזן בשכונת התקווה בתל אביב. הוא התעוור בצעירותו. וכן הוא נפטר ללא אישה וילדים. הוא ידע הכול העל פה כולל מסכתות בגמרא. הוא היה מעביר שיעורים בגמרא בבתי כנסת ברמת השרון ובתל אביב. הוא גר בשכונת התקוה ושימש שם כחזן. יש לי דיסקים שלו, אתה יכול למצוא גם השמעות שלו באתר 'הזמנה לפיוט'. זה מה שכתוב מאחורי הדיסק שלו: 'עד היום תלמידיו וידידיו מלאים געגועים לרבנו זצ"ל שאף על היותו סגי נהור וערירי בכל אופן השקיע את מיטב חייו לעזור לזולת, לחייך ולעודד כל אדם באשר הוא. הופעתו תמיד היתה משמחת ובמתק שפתיו היה מוסר שיעורים תמידין כסדרן הן בגמרא הן בהלכה. כל ימיו הסתופף בבתי כנסיות ובתי מדרשות ובקולו הערב היה משמח אלוקים ואנשים הן בסליחות ותפילות והן בשמחות ובסיומי מסכתות…' לפני כמה חודשים בא אלינו אורח לבית הכנסת שקנה מפטיר ולמרבה הפלא קרא אותו בטעמים עירקיים. כשעשיתי לו מי שברך אמרתי לו בצחוק 'ושתמיד יקרא בטעמים האלה' ואז הגבאי שהיה על התיבה שאל אותו 'אתה עירקי?' אז הוא ענה 'כן, אני אחיין של החזן דוד חלבי'. אחרי התפילה ניגשתי אליו והוא אמר לי שיש לו הרבה קלטות שהוא השאיר אחריו ועכשיו הוא הולך לאולפן ומוריד רעשי רקע והופך את זה לדיסקים לא למטרות רווחיות.
להלן מכתב שקבלתי מאת חכם עזרא יחזקאל דשת הי"ו על תולדות חייו של החכם:

בס"ד

שלום ר' חיים סלמן (בצון)

מאת: עזרא דשת

ראיתי במהלך השבוע שאתה מבקש חומר על ח"ר דוד חלבי זצ"ל,
להלן מה שכתבתי עליו אחר פטירתו:

הרב הצדיק מורינו ורבינו, מאנשי האמונה והמעש, נעים זמירות ישראל, חביבא דרבנן, העניו ח' דוד חלבי זצ"ל (נפטר ביום שב"ק כ"ב שבט התשס"ג) היה מתלמידיו המובהקים של ח"ר אליה חבה זצוק"ל ומתלמידיו של הרב הדיין ח"ר יהושע משה זצוק"ל (שניהם היו תלמידיו של גאון ישראל הרב שמעון אגסי זצוק"ל). הרב חלבי זצ"ל נטע בתלמידיו אהבת תורה ואהבת ישראל אמיתית. אצלו זכינו לראות בחוש מה היא מסירות נפש אמיתית להרבצת תורה בקרב העם – והכל לשם שמים, שלא על מנת לקבל פרס, ומתוך התרחקות מכל פרסום !… הרב דוד חלבי זצ"ל ניחן בגאונות מדהימה, שלט בע"פ בש"ס ובמקורות, היה בעל שכל ישר, יהודי בעל השקפה מציאותית וישרה, ניחן בכשרון מוזיקאלי יוצא-דופן ואת כל כשרונותיו ומרצו הוא השקיע על מנת ללמוד ללמד ולשמח את הבריות. רבינו זצ"ל לא ראה מאורות מימיו ולמרות המגבלות העצומות הוא לא נרתע. הקים במסירות נפש שני בתי כנסת שבהם שימש כחזן וכרב אוהב שהרביץ תורה לעדרים. בתורתו ובמתק שפתיו השיב רבים מעוון. זכיתי שהרב זצ"ל היה אחד מרבותי הראשונים ואצלו זכיתי ללמוד את התפילות למועדי השנה. הרב זצ"ל ייחס חשיבות עליונה ללימוד התנ"ך והגמרא בגרסתם המדוקדקת. הרב חלבי זצ"ל תרם מידיעותיו הרבות לטובת המפעל ועודד מאוד את היוזמה של מפעל ההקלטה בתקווה שמפעל ההקלטה יהיה בבחינת פריצת דרך בגישת הלימוד על מנת להחזיר את העטרה ליושנה. ת.נ.צ.ב.ה.

ח"ר דוד חלבי זצ"ל השתתף בחתונתי עם רעייתי מיכל מב"ת לבית מאיר וזכינו שיברך את כל שבע הברכות תחת החופה. זה היה מעמד נדיר ומרגש שהוקלט במלואו שלעולם לא ישכח. אני מצרף לך את הקלטת שבע הברכות מהחתונה שלנו. תוכל לצרף את זה לאתר.

ממני בהערכה

עזרא יחזקאל דשת,

להלן הלינק להאזנה לשבע הברכות מפי החכם הנ"ל:

להלן הלינק לאתר האזנה לתפילת הסליחות מפי החכם הנ"ל כפי שהועברו אלי ע"י חכם אילן חמרה הי"ו:
הכנסו ללינק ואח"כ כתבו בשם המשתמש: סלמן ובסיסמה: סלמן ולחצו על "הקבצים שלך":
https://tamlil.mksoft.co.il

אהבת? נא שתף עם חבריך! בברכה, חיים סלמן
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

8 תגובות על הפוסט “חכם דוד חלבי ע"ה

 1. במקרה היגעתי לאתר הזה .והשם דוד חלבי ז"ל מיד עורר בי איזה זיכרון עמום
  בהיותי עדיין נער צעיר בכפר סבא.ובחגים הייתי מתפלל בבית כנסת עירקי
  ואני זוכר חזן בשם דוד שהיה עיוור והיה לו קול מרטיט וידע את כל תפילות
  ראש השנה ויום הכיפורים בעל פה.עברו מאז עשרות שנים (יותר מ 50 שנים).ואני ממש
  תוהה האם זה אותו חזן בשם דוד חלבי ז"ל?יש לי עוד כמה עניינים שאני נזכר
  בהם שהוא היה הדמות המרכזית ואשמח לשתף אותכם בזה

  • בס"ד
   תודה לך חכם דני היקר על האינפורמציה שספרת לנו בקשר לחכם דוד חלבי ע"ה.
   נשמח מאוד אם תוסיף לנו פרטים ואפילו תזמזם כמה מנעימותיו בתפילות כפי שזכור לך.
   שנה טובה ומבורכת לך ולכל משפחתך
   חיים סלמן
   מנהל האתר

 2. האם בכל זאת יש תמונה שלו צדיק יסוד עולם זה מה שיש לי לכתוב עצוב לחשוב שהוא פשוט ללא משפחה אבל עדיין שמח ושר ומשמח אחרים זכותו יגן עלינו הלב שלי כואב וממש

 3. חכם דוד חבר ילדות של אבא. יעקב אליהו יחי מירושלים ואף המשיכו את החברות עד לימיו האחרונים. השתתף ברוב שמחותינו.
  הוא חסר לנו בעיקר בשמחות. מי יתן לנו תמורתו.
  יש לאבא הרבה סיפורים עליו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *