חכם גרג'י יאיר ע"ה

 

בס"ד

פתאום נזכרנו שלא כתבנו את קורות חייו של גדול חזני עירק חכם גרג'י יאיר ע"ה.

 

פניתי לנכדו הרב הגדול והפייטן חכם דוד מנחם שליט"א והוא הבטיח להכין קיצור קורות החיים של סבו ולשלוח אלי.

בינתיים יש לנו פה מסמך עם תמונתו של החכם.

 

 

1.השם:    גרג'י

2.שם האב:  יאיר יוסף

3.הדת:    מוסווי (דת משה)

4.מקום הלידה ותאריך:   בגדד 1909

5.נשוי או רווק:   נשוי

6.הכתובת:   טטראן 28/146

7.התעודות שיש לו ותאריך קבלתן:   המדרש

8.בתי הספר שלמד בהם בציון משך הזמן והתאריך:   המדרש מ-1916 עד- 1927 ובית זילכה מ- 1927 עד 1931

  1. השפות שהוא טוב בהן:   ערבית ושפת הדת

10.הנושאים שילמד בהם:   הדת

  1. המשרות בהן עבד לפני מינויו בבתי הספר הישראלים   —-
  2. כשרונות אחרים   —–
  3. הערות נוספות:    מועבר מהמדרש בשנים 1936 – 1937

חתימת הפקיד (המועמד):    גרג'י יאיר    חתימת בית הספר מנשה צאלח: חותמת וחתימה

כבוד והערכה לאיש יקר הרב דוד מנחם האיש הצנוע והמקסים

התמונה של ‏הרב דוד מנחם‏.

יום ציון גירוש יהודי ארצות ערב ונזכרתי בסבא.
סבי, חכם גורג'י יאיר זכר צדיק לברכה, חזן ומורה נערץ היה בעיר מולדתו בגדד. משהגיע לירושלים היה בטוח שתינתן בידו מלאכה לפי כישורים שבידו. בביטחונו שם צעדיו לבית ספר ירושלמי שבשליטת "אגודת ישראל". המנהל, שלא ידע מחצית ממה שידע סבא בלשון עברית ובתורת ישראל, לא הוא ולא רבותיו, נתן מטאטא בידו ואמר לו: "זו עבודה יחידה שתוכל לעשות אצלי".
דירה רחבת ידיים הייתה לו בבגדד, ובירושלים עינה נפשו בקיטון צר בסמטא צרה והיה דומה בעיניו כארמון שלמה בשעתו. מעולם לא הוציא דיבת הארץ רעה. פעם העזתי פני ושאלתיו על טיב חייו בבגדד. נתן בי עיניו מבעד למשקפיו וענה לי בלשון תורה: "בַּבֹּקֶר תֹּאמַר מִי יִתֵּן עֶרֶב וּבָעֶרֶב תֹּאמַר מִי יִתֵּן בֹּקֶר מִפַּחַד לְבָבְךָ אֲשֶׁר תִּפְחָד וּמִמַּרְאֵה עֵינֶיךָ אֲשֶׁר תִּרְאֶה". שאלתיו על איכות חייו בארץ ישראל ואמר: "ימי כאן בטובה עוברים עלי, שהפירות מתוקים והאנשים ערבים זה לזה". שאלתיו בטרוניא: "אחר מחילה, דברי אדוני גוזמא יש בהן. וכי לא היו לך ימים טובים שעשית בבגדד יתר על ימים שאתה בכאן? ועוד שבאוזני שמעתי חבריך מספרים זה לזה על יופי הפירות של בבל ושאין בנמצא כמותם בארץ ישראל". אמר לי: "כך דרך הבריות לחשוב שהעבר טוב מן ההווה ומן העתיד". התעקשתי והקשיתי לו: "וכי פירות תמר שמגדל חידקל אינם מתוקים? והרי אבטיחים גדולים שמגדלת אדמת שִׁנְעָר אינם בנמצא בישראל?" אמר לי: "בצדק כל אמרי פיך. מגזים אני. אך מוטב לי שאגזים בגנות חוצה לארץ וארחיב דברים בשבח ארץ ישראל שהתורה העידה עליה שטובה היא". ומיד היסב פניו אל הקיר ופצח בפיוט:
אֶרֶץ הַקְּדוֹשָׁה יְקָרָה חֲמוּדָה
לְתוֹרָה וּתְעוּדָה תִּקָּרֵא דְרוּשָׁה.

בְּאֶמְצַע הָעוֹלָם הוּסַד יְסוֹדָתֵךְ
מִשָּׁמַיִם סֻלָּם נִצָּב לְעֻמָּתֵךְ
מוֹרֶה בִּשְׁלֵמוּתֵךְ כִּי אַתְּ הַנִּבְחֶרֶת
פִּנָּה מְיֻקֶּרֶת וְאֶבֶן הָרֹאשָׁה.

(סבא בבגדד, 1945)

התמונה של ‏הרב דוד מנחם‏.
הרב דוד מנחם‏ הוסיף/הוסיפה ‏‏2‏ תמונות חדשות‏.

לסבא, חכם גִּרְגִ'י יאיר זכר צדיק לברכה,
רציתי לספר לך שאני אוחז בשיפולי גלימתך: מה אתה היית חזן אף אני חזן. מה היית מלמד תורה אף אני מלמד תורה. מה אתה היית פייטן אף אני פייטן (ואפילו שלא הגעתי למחצית נעימות קולך עדיין שֵם פייטן עלי ממה שהבריות אומרות). מה אתה היית עורך חופות לאלפים אף אני עורך חופות. אך עלי להודות כי אחזתי בשיפולי גלימתך בידיי החיצוניות, ולבושתי וחרפתי איני יכול לאחוז בכוונות הלב הגדול והטהור שלך. מעשי הם אפוא כחיקוי קוף.
אני די דומה לך במעשה האיברים. אך רחוק במעשה הלב. וכבר אמרו קדמונינו: שלא כדורות הראשונים דורות האחרונים!

***
ובכל זאת אני רוצה לשמחך. זכוּרני שאמרת לי שכאשר עלית ארצה מבגדד הבאת את כלי הקודש וחצוצרות התרועה בידיך, ובחיוכך רמזת שמסרת אותם בידינו ועלינו לשומרם. ובכן סבא, קם דור חדש שלא ראית בעיניך. דור ששב לכבד את מסורת אבותיו ואמותיו. פיוטים שלימדתנו מושרים בארץ ובעולם. מסורתנו מתחדשת. הערב ערכתי חופה לזוג נפלא, חן דרעי וגבריאל אבן צור. הם בחרו להביא מהישן ומהחדש. לא שכחו את מנהגי אבותיהם שבמרוקו, ונתנו מקום גם למתחדש בישראל באופן שלא נוסטלגיה הייתה בחופתם אלא מסורת דינאמית וחיה.

***
רצית שאהיה ראש ישיבה. והאמת הציעו לי כמה פעמים לעמוד בראשות ישיבה וסירבתי. (לא מענווה אלא מחוסר פניות ואי רצון). יודע אתה שכל מה שציוויתני בחייך השתדלתי לקיים. אני מקווה שעדיין חלק ממעשי משמחים אותך.

***
סבא, לאחרונה מצאתי ספר שהענקת לי בשנת תשנ"א כשהייתי בן עשר וחצי. כבר אז ידעתי ערכך וכבדתיך. אלו המילים שרשמתי אז בכתב ילדותי על כריכתו: "דיח"ם ס"ט (=דוד יוסף חיים מנחם סופו טוב). קיבלתי מסבי החו"ר (=החכם ורב) גרג'י יאיר שליט"א. שנת "תנש"א מלכותו מאוד". כמלך היית בעיני. תמונתך לבוש לבנים כמלאכי השרת עומדת למולי בעת לומדי יום יום.
היום ה' באלול יום פטירתך לחיי העולם הבא,
זכותך וזַכּוּתְךָ תגן עלינו.

הצג עוד

אהבת? נא שתף עם חבריך! בברכה, חיים סלמן
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *