חכם אליהו בן חכם משה חיים ע"ה אבי רבנו יוסף חיים ע"ה.

בס"ד

תולדות חייו של חכם אליהו בן חכם משה חיים ע"ה אבי רבנו יוסף חיים ע"ה. זיע"א. נפטר ז' באלול התרי"ט. זיע"א.

הרב הגדול אדוננו כמוה"ר חכם אליהו בן חכם משה חיים ע"ה אבי מורנו ורבנו הרה"ג חכם יוסף חיים ע"ה ראש רבני בבל. הוא ירש את הרבנות מאביו חכם משה חיים ע"ה. היה חסיד גדול ורב מופלא בנסתר ובנגלה. חיבר כמה חבורים נפלאים. מדרש אליהו בתורת הנסתר וכו'. וקצת מהם מזכיר בנו בחבוריו. הוא היה ממונה על הקופה של הצדקה, ובחייו בקשו ממנו דו"ח על הקופה ולא רצה למסור. והתחילו כמה אנשים לרנן אחריו ח"ו. לבסוף אחרי מותו נתגלה הסוד, כי היה מחלק הרבה מכספו ולא רצה שיודע הדבר בחייו.

הוא היה עוסק בתורה ובגמילות חסדים כאחד. ובפרט בכל ערב שבת, הוא היה בכבודו ובעצמו דופק על פתחי נדיבים בלילה וכך היה אומר להם: הנה בא אליכם אליהו העני כי אין לו מה לאכול בשבת. וכשהיו פותחים הדלת ומוצאים את רבם בכבודו ובעצמו, היו נבהלים לעשות לו כחפצו ונותנים לו בעין יפה. והיה מחלקאת הכסף לעניים ולבעלי בתים צנועים לכבוד שבת.

הוא בנה כמה בתי כנסת ועזר לבנות מבלי שיודע לקהל שהוא בנה אותם או שעזר בבניינם. ובפרט בית הכנסת שאול שקנה את המגרש. וחכם אליהו בנה אותה ובתנאי שיקרא בית הכנסת שאול בלבד. והמשיך הוא ובנו רבנו יוסף חיים ע"ה להתפלל בו בשבתות ובחגים וכו'. וקנה כמה ספרי תורה והכניסם לבתי הכנסת מבלי שידע שום אחד על זה. ויש דברים שאפילו אחרי מותו לא נודעו, כי היה מסתיר כל מעשה טוב שעשה והוא לא היה שבע מהמצוות. ועליו נאמר אוהב כסף לא ישבע וכו'.

חכם משה יהושע ע"ה סיפר כי שמע מפי שמשי בית הכנסת שלו כי היה נזהר לקיים מצוות הצדקה לתת בפסוק "ואתה מושל בכל" אפילו בשבת. שהיה מכין כעכין (כעכאת) שהיא פת הבאה בכסנין, שלש כעכין. והיה מוסר לשמשים ב"ויברך דוד". וכל הקהל למדו ממנו לעשות כדבר הזה. עד כדי כך כי לא היו השמשים צריכים לקנות פת לשבת כי היה מספיק להם מה שהיו מקבלים מהקהל.

החכם זכה להעמיד חמשה בנים חכמים גדולים ורבנים ובראשם מורנו ורבנו חכם יוסף חיים ע"ה זיע"א. השני בקודש היה חכם משה אביו של חכם בנימין. השלישי היה חכם נסים. הרביעי היה חכם ששון. החמישי היה חכם יחזקאל. הוא היה מטפל בפרנסת חכם אליהו מני ע"ה כמבואר בדברי ימי הרב בספריו. נפטר ביום ז' באלול התרי"ט. זיע"א.

מי שיש לו תמונה של החכם נא לשלוח למנהל האתר.

אהבת? נא שתף עם חבריך! בברכה, חיים סלמן
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

תגובה אחת על הפוסט “חכם אליהו בן חכם משה חיים ע"ה אבי רבנו יוסף חיים ע"ה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *