חכם אליהו בן חכם אברהם כנוש ע"ה

חכם אליהו כנוש ע"ה

חכם אליהו כנוש ע"ה

חכם אליהו כנוש ע"ה ובנו חכם סלים

 

משפחת כנוש

בס"ד

תולדות חייו של חכם אליהו בן חכם אברהם כנוש ע"ה. ההילולא שלו ביום י"ט בשבט. זיע"א.

חכם אליהו בן חכם אברהם כנוש ע"ה היה זקן מופלג. נולד בשנת התרמ"ב והוא היה ראש השוחטים בבית המטבחיים. על פיו יחנו ועל פיו יסעו. היה בקי בכל הלכות השחיטה ובדיקת הסכין והריאה. הוא היה חותם על שטר הסמיכה לכל מי שלמד שחיטת עופות ובהמות. הוא חתם על שטר הסמיכה של חכם משה יהושע ע"ה כי אצלו למד. והיה עושה בחינה לתלמידים בתנ"ך במדרש ת"ת הגדול. היה איש ענו וחסיד ונזהר בכל מאכליו שיהיו על טהרת הקודש. ונזהר אפילו לחומרא בעלמא. שימש כרב בשכונת הקטמונים בירושלים. הוא היה תלמידו של חכם משה צדקה רפאל שלום ע"ה ותלמידו של חכם שמואל מג'לד ושל חכם יהודא פתיא ע"ה. היה לומד בישיבת חכם שלמה משה לניאדו ע"ה. אחרי הצהרים היה לומד הלכות שחיטה עם רבני השו"ב.

החכם נפטר ביום י"ט בשבט התשל"ה. תנצב"ה.

הערת מנהל האתר: זכיתי לראותו דורש בבית הכנסת אור ישרים ברחוב יוסי בן יועזר בהיותי ילד קטן. היה מראהו כמראה מלאך ה' צבאות עם זקן ארוך ולבן כשלג. הכרתי את בניו חכם סלים ע"ה וחכם אהרון יבל"ט.

מתוך זמן פדיה
חכם אליהו בן חכם אברהם כנוש נולד בשנת התרמ"ב ושימש כראש השוחטים בבית המטבחיים שבבגדד והיה השוחט בביתו של ראש הגולה רבי יוסף חיים.

היה בקי בכל הלכות שחיטה, ובבדיקת הסכין והריאה. הוא היה החותם על שטר הסמיכה לכל מי שלמד הלכות שחיטת עופות ובהמות.

הוא גם חתום על שטר הסמיכה של חכם משה יהושע שלמד אצלו.

חכם אליהו כנוש היה בוחן תלמידים בתנ"ך במדרש ת"ת הגדול. הוא היה נזהר בכל מאכליו שיהיו נקיים מכל חשש של איסור, ונזהר אפילו מחומרא בעלמא.

בבגדד למד אצל חכם משה צדקה רפאל שלום וגם היה תלמידם של חכם שמואל מג'לד ושל המקובל חכם יהודה פתיה. הוא למד בישיבת חכם שלמה משה לניאדו ואחר הצהרים היה לומד הלכות שחיטה עם רבני השו"ב.

כאשר עלה לארץ שימש כרב קהילה בשכונת קטמון שבירושלים עד לימיו האחרונים.

הוא זכה להגיע לזקנה מופלגת (93), יש האומרים שזכה לכך בזכות ברכתו של רבי יוסף חיים, שברכו באריכות ימים.

 

אהבת? נא שתף עם חבריך! בברכה, חיים סלמן
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

4 תגובות על הפוסט “חכם אליהו בן חכם אברהם כנוש ע"ה

  1. כן הוא זכה להגיע לגיל מופלג בזכות הבן איש , הוא ביקש שהבן איש יברך אותו בבריאות לילדים אבל הבן איש אמר לו אני אברך אותך שתהיה תלמיד חכם בתורה וכך היה הוא בירך שיהיה תלמיד חכם וגם בבריאות וכמובן אריכות ימים .
    מסופר על פטירתו ביום זה ירד שלג בירושלים ולא הגיעו להלוויה אלא ממש מעטים הראשון שהגיע היה הלא הוא מרן מרדכי אליהו זיע"ה ואז הרב מרדכי היה צריך להרים את המיטה והיה קשה לו ביקש הרב מרדכי מחכם כנוש שיעזור לו ואז מאת ה' המיטה הייתה קלה ואז הבין הרב מרדכי שאכן שמע אותו חכם כנוש זכותם יגן עלינו אמן..

    • זוכר אותו מילדותי בעל זקן לבן בוהק ששכינת אלהים בפניו .אבי זל חכם נעים יוסף סלמן היה הולך אליו כול שבת לאחר התפילה ולוקח אותי איתו .היו מספרים סיפורים על עיראק הרבה דברי קדושה וחוכמה .בניו חכם סלים .חכם יוסף חיים מקובל ונותן קמעות .חכם אהרון חזן בית הכנסת אליהו הנביא .חכם אהרון .תהיה נשמתם בגן עדן ובזכות צדיקותם נזכה לגאולה שלמה .

  2. זוכר אותו מילדותי בעל זקן לבן בוהק ששכינת אלהים בפניו .אבי זל חכם נעים יוסף סלמן היה הולך אליו כול שבת לאחר התפילה ולוקח אותי איתו .היו מספרים סיפורים על עיראק הרבה דברי קדושה וחוכמה .בניו חכם סלים .חכם יוסף חיים מקובל ונותן קמעות .חכם אהרון חזן בית הכנסת אליהו הנביא .חכם אהרון .תהיה נשמתם בגן עדן ובזכות צדיקותם נזכה לגאולה שלמה .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *