חכם אברהם טחן בן כדורי ולולו ע"ה

חכם אברהם טחן ע"ה

חכם אברהם טחן ע"ה

בס"ד

תולדות חייו של חכם אברהם טחן בן כדורי ולולו ע"ה כפי שנתקבלו מחכם שלמה (סלמן) טחן הי"ו בנו של החכם. חכם אברהם נלב"ע ביום שלישי בש"ק ט"ו בטבת שנת התשמ"ח (תוקע, שוחט, מוהל, חזן).
בס"ד

חכם אברהם טחן בן כדורי ולולו ע"ה נולד בבגדד בשנת 1918 והיה מתלמידיו של המקובל חכם יצחק כדורי ע"ה. בגיל 21 היה תוקע, שוחט, מוהל וחזן. את השחיטה למד מחכם שמעון מרדכי ע"ה ואת המילה למד מחכם משה יהושע ע"ה בעל הספר אזני יהושע. בימים הנוראים היה תוקע בבית הכנסת (צלאת) זילכה ששם היה בזמנו החזן המקובל חכם יעקב מצפי ע"ה. הוא תקע גם בצלאת מאיר אליאס וגם בצלאת דינה (ראה כתבה על בתי הכנסת בבגדד).

אביו חכם כדורי ע"ה וזקנו עבדאללה ע"ה היו הולכים לשמוע בהתמדה דרשה מפי מורנו ורבנו ועטרת ראשנו חכם יוסף חיים ע"ה.

בשנת 1951 עלה עם משפחתו לארץ הקודש (עם כל העליה ההמונית מבגדד) והתגורר במעברת עמישב בפתח תקוה, שם המשיך במקצועו כתוקע, שוחט, מוהל וחזן. בשבתות היה נותן שעור בעין יעקב.

בשנת 1963 עבר לגור בפתח תקוה והתפלל בבית הכנסת ע"ש ברהום ע"ה והנהיג את העדה הבבלית בכל דבר הילכתי. בשבתות לאחר תפילת המנחה היה מלמד בשעורו הלכות מספר בן איש חי ולאחר מכן היה מרתק את הלומדים בספוריו מעירק.

בימים הנוראים היה מתפלל עם בנו שלמה (סלמן) הי"ו באולם שמתחת לביהכ"נ ע"ש אלי כהן הי"ד, כדי לזכות את הרבים.

לאחר פטירתו, בנו שלמה הי"ו ממשיך במסורת של אביו ע"ה לזכות את הרבים בתפילות הימים הנוראים. וכן נכדיו של החכם הי"ו תוקעים בשופרו של הסבא שהביאו עמו מעירק.

חכם אברהם טחן ע"ה נתבקש לישיבה של מעלה בשנה המסמלת את תפקידיו בעולם הזה ביום שלישי בש"ק ט"ו בטבת שנת:

תוקע, שוחט, מוהל, חזן.
תנצב"ה

להלן תוכן תגובתו של יוסף דורי הי"ו בנו של חכם יחזקאל עזרא דורי ע"ה (אבו מעתוק):
חכם אברהם טחן היה חברו של אבי מורי ועטרת ראשי הרב יחזקאל עזרא דורי עה ( אבו מעתוק ) . שניהם התפללו בבית כנסת זילכה. חכם אברהם טחן היה שוחט למהדרין והקפיד לבדוק את הסכין היטב כמתחייב עפ ההלכה . אבי זל שלח אותנו לשחוט את התרנגולות רק אצלו. הוא היה גם תוקע במלוא הדיוק והעוצמה. בימים הנוראים אבי ביקש ממנו לבוא אלינו הבייתה לאחר התפילה כדי לתקוע בשופר למען הנשים שלא הלכו לביהכ . הוא עשה זאת מתוך אהבת המצווה ומתוך כבוד לאבי זל. הוא היה זקוף וגבוה . תהיה נשמתו צרורה בצרור החיים בגן עדן.

אהבת? נא שתף עם חבריך! בברכה, חיים סלמן
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *