דרשה לפרשת שמות – הרב והפייטן הגדול ר' דוד מנחם שליט"א

וַיְהִי אוֹר/ פתיחה לספר שמות הרב דוד מנחם.

המילה אור נזכרת בסיפור הבריאה שבתחילת ספר בראשית חמש פעמים. המדרש מציין שהם כנגד חמישה חומשי תורה. כל חומש הוא אור. יוצא אם כן שדבר ה' יְהִי אוֹר מכוון כנגד ספר בראשית. ותיאור הנעשה וַיְהִי אוֹר מכוון כנגד ספר שמות.

ספר בראשית מספר על התכנון וספר שמות אחראי על הביצוע. או במילים אחרות ההצלחה של ספר בראשית תצא אל הפועל באופן שלם יותר בספר שמות.

האנושות שנכשלה בכמה מקרים המסופרים בספר בראשית תקבל הזדמנות שנייה לתקן ולשפר בספר שמות. האחראי על התיקון הוא עם ישראל ולכך הוא עובר תחנות החוזרות על המהלכים המסופרים בספר בראשית. די לנו אם נזכיר מעט מתחנות אלו לפי סדרם בספר שמות.

עבודתם הקשה של בני ישראל בחומר ולבנים תיקנה את עשיית הלבנים של דור הפלגה שמטרתם הייתה להעצים את כוחם ועוצם ידם לעשות להם שם ולהשכיח את הבורא. לעומתם ישראל עובדים קשה בחומר ולבנים ומתוך קשיים ועמלם זועקים לה' שיושיעם.

אהבתם ושמחתם של משה ואהרון זה בזה תיקנה את הקנאה שליוותה את יחסי האחווה בספר בראשית (קין והבל, יצחק ישמעאל, יעקב ועשיו, יוסף ואחיו).

קבלת התורה של ישראל מאת ה' תיקנה את חטאו של דור המבול. בשני המקרים ארובות השמיים נפתחו. אך, בדורו של נח מכיוון שהשחית כל בשר את דרכו על הארץ, הפכו המים שמסמלים את החיים ואת התורה למים זדונים שמחו כל חי מעל הארץ.

המבול היה על הארץ ארבעים יום וכנגדם היה משה ארבעים יום בהר סיני.

על ידי בניית משכן לשם ה' הגונז בתוכו את קדושת המקדש וירושלים, תוקנה מחשבת דור הפלגה לבנות עיר ומגדל וראשו בשמיים ולעשות להם שם.

לפי דברי האריז"ל משה רבנו מתקן כמה דמויות מספר בראשית: דרך הריגת המצרי תיקן את חטא קין במידה כנגד מידה. משה היה נשמת הבל והמצרי נשמת קין. עתה לא הניח הבל לקין להרגו אלא קיים בו הבא להרגך השכם להרגו.

בנישואיו עם ציפורה בת יתרו תיקן משה- הלא הוא הבל- את גזילת קין שגזל את אשתו תאומתו. ושוב בהתאמה משה הוא הבל ויתרו הקני הוא קין.

מסירות נפשו של משה על עם ישראל אחר חטא העגל באמרו לה' אם אינך סולח לעם הזה מחני נא מספרך אשר כתבת, מתקנת את נשמת נח שלא מסר עצמו על בני דורו ולא אמר עליהם דברי זכות לפני ה'. מי המבול נקראים "מי נח" כלומר: אלו המים שיכול היה לעוצרם בתפילתו על בני דורו ולא עצר ולכך אובדן האנושות נקרא על שמו. משה באומרו מחני נא מתקן את מי נח. משה כמו נח עבר את חווית התיבה שצפה על פני המים ונתעלה משם על ידי עשייתו החברתית מוסרית. פעילותו לעצור כל עוול המתרחש בסביבתו בין אם מדובר במצרי העושה עוול לעברי, ובין אם עברי או מדייני עושים עוול זה לזה, בכל מקרה משה נחלץ לעזרת הדל. ומפני כך זכה לקבל את דבר ה' ולהנחילו לישראל ומהם לעולם כולו.

שבת שלום ומבורך.

אהבת? נא שתף עם חבריך! בברכה, חיים סלמן
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

2 תגובות על הפוסט “דרשה לפרשת שמות – הרב והפייטן הגדול ר' דוד מנחם שליט"א

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *